Komatsu potřebu bagr

Stavbaři opravili za 197,5 milionu Kč silnici z Velké Lhoty do Valašské Bystřice

Velká Lhota (Vsetínsko) 1. prosince (ČTK) - Stavbaři po roce a půl dokončili opravu silnice třetí třídy mezi Velkou Lhotou a Valašskou Bystřicí na Vsetínsku. Její rekonstrukce přišla včetně daně z přidané hodnoty téměř na 197,5 milionu korun. Někteří motoristé silnici využívají jako zkratku při jízdě ze Vsetína do Rožnova pod Radhoštěm a naopak. Stavba je největší letos dokončenou investicí do krajských silnic, sdělil dnes ČTK Vojtěch Cekota z Ředitelství silnic Zlínského kraje (ŘSZK).

Rekonstrukce se týkala necelých tří kilometrů silnice III/05726. Práce rozdělené do několika etap začaly loni v květnu, vyžádaly si omezení dopravy. Stavbaři obnovili asfaltové vrstvy a odvodnění silnice, zrekonstruovali propustky. V některých úsecích vybudovali novou konstrukci vozovky. Práce dále zahrnovaly přestavbu dvou mostů, výstavbu zdí, zastávkových pruhů pro autobusy, přeložku vedení nízkého napětí i demolici staré roubenky, která bránila v rozhledu.

Silnice je rozšířená na 6,5 metru, v zatáčkách je ještě širší. "Původní silnice měla místy šířku jen 4,5 metru a zejména v zimě byl problém, aby se zde projíždějící vozidlo vyhnulo například s autobusem," uvedl ředitel ŘSZK Bronislav Malý.

Stavbu spolufinancoval Integrovaný regionální operační program, dotace činila 85 procent z uznatelných nákladů. "Jde o jeden z mála případů, kdy se nám podařilo získat peníze z evropských fondů pro rekonstrukci silnice třetí třídy. Silnice III/05726 totiž představuje dopravní propojení obcí Bystřička, Velká Lhota a Valašská Bystřice se silnicí I/57. Zároveň tato silnice tvoří náhradní trasu silnic I/57 a I/35 v případě omezení provozu či dopravních komplikací ve směru Vsetín - Valašské Meziříčí - Rožnov pod Radhoštěm," uvedl Malý.

Přestože jde o silnici třetí třídy, je tedy podle Malého něj poměrně hojně využívaná. Z posledního sčítání dopravy před rekonstrukcí vyplývá, že po silnici projíždělo v pracovních dnech téměř 2000 vozidel za 24 hodin.