Komatsu potřebu bagr

Stavbaři o víkendu vymění starý železniční most u Prosenic

Přerov 24. září (ČTK) - Mohutný ocelový most vážící 268 tun vymění o prodloužem víkendu stavbaři na železničním koridoru mezi Přerovem a Bohumínem. Přemostění je součástí takzvané Dluhonické spojky. Kvůli této náročné stavební akci bude v sobotu a pondělí omezen provoz některých dálkových vlaků z Olomouce či Přerova ve směru na Ostravu a zpět. Výměna jednokolejného mostu nedaleko nádraží Prosenice je součástí rekonstrukce další části železniční stanice Přerov, která bude stát téměř 3,8 miliardy korun.

Mluvčí Správy železnic Nela Friebová dnes ČTK řekla, že výměna starého železničního mostu u Prosenic, kterému se přezdívá Rámusák, bude zahájena v sobotu odstraněním původní konstrukce. "Samotnou výměnu 268 tun vážící mostní konstrukce provede speciální jeřáb Liebherr LR 1750, který má nosnost 750 tun. Jeho montáž byla zahájena v pondělí. Nová mostní konstrukce bude vážit 264 tun a je již připravena k vložení na pilíře. K tomu dojde v pondělí 28. září," uvedla Friebová.

Po dobu výměny mostu budou moci vlaky jezdit u stanice Prosnice pouze po jedné koleji. Provoz dálkových vlaků bude v sobotu a pondělí omezen vždy od 10:30 do 15:30, a to v úsecích Olomouc hlavní nádraží - Ostrav-Svinov a Přerov - Bohumín. Část odřeknutých vlaků bude nahrazena autobusy.

Modernizace důležitého železničního uzlu v Přerově, ve kterém se pomocí výhybny u Dluhonic stýkají tři hlavní železniční tratě, má skončit v roce 2022. Stavba navazuje na již hotové modernizace traťových úseků z Přerova do Hranic na Moravě a do Olomouce i na dokončenou první etapu přestavby přerovského uzlu.

Dělníci se zaměří hlavně na přestavbu výhybny Dluhonice a navazujících traťových úseků z Přerova do Prosenic, z Dluhonic do Prosenic a z Přerova do Dluhonic. Zrušeny budou dva přejezdy, které nahradí silniční nadjezd, souběžná silnice a lávky pro pěší. Dělníci opraví železniční spodek a svršek i mostky a propustky. Rekonstruují zabezpečovací a sdělovací zařízení a trakční vedení.

Výhybna u Dluhonic umožňuje odklonit vlaky jedoucí z Olomouce buď do Přerova a dál do Břeclavi a Brna nebo je nasměrovat na trať vedoucí přes Hranice do Ostravy. Stejnou roli hraje i u vlaků jedoucích z Přerova. Po modernizaci výhybny se zvýší plynulost a bezpečnost provozu vlaků. Po rekonstrukci souvisejících traťových úseků budou moci vlaky mezi Přerovem a Prosenicemi jezdit rychlostí až 160 kilometrů za hodinu.