husqvarna

Stavbaři mírní pesimismus, obor podle nich letos klesne o dvě pct

Praha 2. června (ČTK) - Stavební firmy v Česku zmírňují pesimismus ohledně dopadů opatření proti šíření koronaviru na jejich obor. V polovině března očekávaly letošní pokles stavebnictví v průměru o 10,1 procenta, o dva měsíce později o dvě procenta. Vyplývá to z výsledků průzkumu společnosti CEEC Research mezi 103 stavebními firmami, které má ČTK k dispozici. V příštím roce podle průzkumu stavebnictví klesne o 0,4 procenta. V polovině března stavební firmy očekávaly pokles o 3,1 procenta.

O něco pesimističtější jsou ve svých odhadech menší firmy s ročním obratem do 100 milionů korun a také firmy, které se zabývají především pozemním stavitelstvím, tedy hlavně výstavbou bytů, kanceláří nebo výrobních hal a skladů. Tyto společnosti počítají pro letošek s poklesem o 2,4 procenta.

Stavební firmy v aktuálním průzkumu uvedly, že mají zakázky v průměru na devět měsíců dopředu. U firem, které se specializují na inženýrské stavitelství, tedy zejména výstavbu dopravní infrastruktury, je to 12 měsíců. Specialisté na pozemní stavitelství mají zakázky na osm měsíců. Třetina firem uvedla, že proti stejnému období loňského roku má méně zakázek, 22 procent zaznamenalo nárůst. U zhruba poloviny je tento ukazatel stejný.

Krize v roce 2008 postihla české stavebnictví mnohem více než většinu jiných oborů. Od roku 2008 klesalo pět let za sebou. Během této doby přišlo v souhrnu téměř o 30 procent tržeb. Podle většiny analytiků i lidí z oboru to bylo kvůli rozsáhlým škrtům na velkých infrastrukturních projektech, které tehdejší vláda udělala.

V posledních třech letech odvětví naopak meziročně rostlo. V roce 2017 o 3,3 procenta, o rok později o 9,2 procenta, nejvíce od roku 2003. Loni si polepšilo o 2,7 procenta.

Podle posledních dostupných údajů Českého statistického úřadu (ČSÚ) letos v prvním čtvrtletí stavebnictví meziročně vzrostlo o 2,3 procenta. Pozemní stavitelství kleslo o 0,7 procenta, inženýrské naopak o 15,8 procenta vzrostlo. Podle analytiků se v březnu opatření proti koronaviru ještě příliš neprojevila.

Jak vyplývá z údajů společnosti IS, do konce dubna vzrostly i veřejné zakázky pro stavební firmy. Hodnota zadaných zakázek meziročně stoupla o procento na 68,2 miliardy korun. Objem vypsaných zakázek se zvýšil o 35,7 procenta na 67 miliard korun. Veřejné zakázky měly předloni na celkových tržbách stavebních firem podíl 42 procent.

Někteří analytici uvádějí, že stavebnictví může být tahounem při oživení ekonomiky poté, co opatření proti šíření koronaviru skončí. Není až tolik závislé na zahraničním obchodu.