Komatsu potřebu bagr

Stavbaři dokončují propojení koridoru u Břeclavi s novým mostem přes Moravu

Lanžhot (Břeclavsko) (ČTK) - Stavbaři v těchto dnech dokončují propojení nových částí železničního koridoru na hranicích se Slovenskem u Břeclavi. Na svém místě už je první ze dvou nových jednokolejných mostů přes Moravu, který postavila slovenská správa železniční infrastruktury. Bylo tak možné zrušit provizorní esíčkovité kolejové propojení mezi novou tratí od hranic k Břeclavi se starým mostem, stejně tak Slováci napojují most na trať na svojí straně, informoval ČTK projektový manažer Skansky Ondřej Zedník. Slováci nyní budou demontovat druhý most a nahrazovat jej novým, doprava je nyní mezi Břeclaví a slovenskými Kúty vyloučená, vlaky se vrátí až večer 25. října.

Dálkové vlaky jezdí přes Hodonín a Holíč a České dráhy také zavedly náhradní vlaky, aby se téměř hodinové zpoždění nepřenášelo do vnitrostátní dopravy. Až Slováci postaví i druhý most, bude možné opět jezdit přes hranice po obou kolejích. Skanska již dříve dokončila modernizaci 1,5 kilometru dlouhého úseku k Lanžhotu, díky níž bude možné zvýšit rychlost ze 120 kilometrů za hodinu na 160. Trať je také výš o 75 centimetrů než dříve kvůli povodním a kvůli nové výšce mostu.

Slováci stejně tak modernizují koridor od hranic do Kútů, ale jejich stavba se zdržela. Proto vzniklo na české straně provizorní esíčkovité napojení, aby nebylo nutné stavbu konzervovat a čekat, až se pohne stavba na slovenské straně. Díky letnímu dokončení modernizace tratě mezi Chocní a Ústím nad Orlicí lze teprve letos říci, že jsou modernizační práce hotové na celém koridoru z Prahy přes Brno do Břeclavi až na slovenské hranice, ovšem s výjimkou stanic v Brně a v České Třebové.