Komatsu potřebu bagr

Stavbaři dokončují obchvat Olbramovic, otevřít by se měl na konci září

Olbramovice (Benešovsko) 9. září (ČTK) - Stavbaři dokončují obchvat Olbramovic na Benešovsku, otevřít by se měl na konci září. Od pondělí čekají řidiče na hlavním silničním tahu z Prahy na jih Čech u Olbramovic omezení. Důvodem je napojování silnice I/3 na trasu obchvatu, informoval dnes ČTK Martin Buček z Ředitelství silnic a dálnic (ŘSD).

Doprava ve směru od Benešova bude převedena na provizorní komunikaci se dvěma jízdními pruhy, jezdit se po ní bude v režimu 1+1. Rychlost bude snížena na 30 kilometrů v hodině. "Jezdit se tudy bude prakticky až do uvedení obchvatu do provozu dne 30. září," uvedl Buček.

Ve směru od Tábora do pondělí jezdí auta v režimu 1+1 provizorní jízdní pruh. V pondělí začnou práce v pravém jízdním pruhu na Tábor a tento pruh bude v délce zhruba 200 metrů úplně uzavřen. Ve směru na Prahu bude provoz veden jednosměrně přes centrum Olbramovic. Silničáři také vyznačí objízdné trasy pro vozidla do 3,5 tuny a nad tuto hmotnost.

Stavba přeložky vytížené silnice I/3 z Prahy na Tábor začala loni v dubnu. Obchvat, který odvede tranzitní dopravu z průtahu obcí, buduje společnost M-Silnice. Cena je podle dřívějších informací 321 milionů korun bez DPH.

Olbramovice, které trápí nadměrná doprava, po výstavbě 3,4 kilometru dlouhé silnice volaly 30 let. Příprava stavby nebyla jednoduchá, původní stavební povolení ministerstvo dopravy zrušilo. Námitky proti němu podala mimo jiné společnost Davo Corporation, provozující autobazar, nebo firma Imoba z holdingu Agrofert, vlastnící nedalekou farmu Čapí hnízdo. Kraj, v jehož vedení bylo tehdy hnutí ANO, odmítl jakýkoliv politický vliv na řízení o stavbě obchvatu. Věc byla vrácena a krajský úřad vydal nové stavební povolení. Proti rozhodnutí přišlo opět odvolání, ministerstvo ale již odpůrcům nevyhovělo.