Stavbaři budují v holešovské zámecké zahradě nový odvod vody z rybníků

Holešov (Kroměřížsko) 10. února (ČTK) - Stavbaři budují v zámecké zahradě v Holešově na Kroměřížsku nový odvod vody ze zámeckých rybníků. Výkopové práce začaly zhruba před měsícem a asi měsíc ještě potrvají. Náklady činí necelé dva miliony korun, sdělila dnes ČTK mluvčí holešovské radnice Hana Helsnerová. Práce navázaly na předchozí opravu mlýnského náhonu v zámecké oboře.

Kvůli stavbě odvodu z rybníků lze nyní v zahradě narazit na dělníky a těžkou techniku. "Díky tomuto řešení se voda bude vracet nejkratší cestou přímo do toku řeky Rusavy místo protékání kanalizačním řadem města, jako tomu bylo doposud," uvedla mluvčí. Po dokončení stavby bude podle ní ještě nezbytná úprava terénu tak, aby zahrada byla připravena na hlavní turistickou sezonu.

Pracím na novém odvodu vody předcházela oprava mlýnského náhonu v zámecké oboře. "Obnášela úpravu koryta, vybudování a obnovu odkalovacích tůní, obnovu stavidel, nové napájení rybníku Kačák, opravu kaskády, zpevnění břehů a tak dále. Náklady na samotnou opravu náhonu dosáhly k devíti milionům korun, dotace z ministerstva životního prostředí činila sedm milionů korun. Další tři miliony korun stály přípravné práce," uvedla Helsnerová.

O provoz mlýnského náhonu a o zámecké rybníky nyní budou pečovat Technické služby Holešov. "Budou mít na starosti napouštění rybníků, hlídání hladin tak, aby voda nepřetékala nebo naopak nechyběla a nedocházelo k úhynu ryb. Dále máme v rámci nátoku nové měření průtoku, abychom věděli, kolik vody odchází z Rusavy do zámeckého vodního systému," uvedl holešovský starosta Rudolf Seifert (TOP 09, zvolen za Koalici pro Holešov).

Loni v prosinci skončila v zámeckém parku v Holešově i obnova historického ovocného sadu. Z původních 227 stromů starých odrůd jich zbylo 70, ostatní odborníci kvůli jejich stáří a zdravotnímu stavu vykáceli. Vysadili naopak 167 mladých stromů. Součástí veřejně přístupného sadu je také nový dřevěný altán nebo lavičky. Náklady dosáhly zhruba 2,2 milionu korun, z toho dva miliony korun činil dar od společnosti Billa.

Zámek v Holešově byl postaven v roce 1574 na místě někdejší gotické tvrze, od té doby byl několikrát přestavován. V první polovině 18. století kolem něj vznikl rozsáhlý park francouzského typu o rozloze 62 hektarů. Jeho součástí je systém vodních kanálů ve tvaru Neptunova trojzubce. V roce 1948 byl zámek znárodněn, v roce 1992 památku v restituci získala soukromá majitelka. Holešovská radnice od ní zámek koupila v roce 2005 za 13,4 milionu korun, od té doby jej postupně zvelebuje.