Cime 2 kvartál 2024

Stavbaři budou opravovat protihlukové stěny na středočeském úseku D5

Žebrák (Berounsko) 4. února (ČTK) - Stavbaři mají letos v plánu rekonstrukci či novou výstavbu pěti protihlukových stěn na dálnici D5 ve středních Čechách. Celkem budou pracovat na úseku dlouhém téměř 3,5 kilometru, většinou ve směru na Plzeň. Opravit by měli například protihlukovou stěnu na 32. kilometru u Žebráku na Berounsku, která je ve špatném stavu. Práce si vyžádají omezení provozu v pravé části dálnice, informoval dnes ČTK Martin Buček z Ředitelství silnic a dálnic (ŘSD).

Stěna z roku 1996 u Žebráku měří 204 metrů a je vysoká až 3,5 metru. Nevyhovující jsou u ní hlavně dřevěné protihlukové panely, z nichž některé jsou i mechanicky poškozené. Stavbaři je vybourají a nahradí hliníkovými. Osadí také nový železobetonový soklový panel. Při instalaci bude kvůli umístění jeřábu omezen provoz v pravé části vozovky.

ŘSD při výběrovém řízení obdrželo tři nabídky s nejnižší nabídkovou cenou 2,4 milionu korun bez DPH. "Aktuálně jsou nabídky hodnoceny s ohledem na kritéria stanovená zadávací dokumentací," uvedl Buček.

Stavbaři letos chystají například i výstavbu nové gabionové stěny na odpočívce Záluží u Berouna v pravém i levém pásu dálnice.