husqvarna

Stavbaře netrápí jen rostoucí ceny materiálů, ale i jejich nedostatek

Praha 16. května (ČTK) - Stoupající ceny stavebních materiálů nejsou jediným problémem, kterému stavební firmy čelí. Vzhledem k současné situaci s energiemi a ke konfliktu na Ukrajině jsou některé komodity jako ocel nebo dřevo na trhu nedostatkové. Vyplývá to z informací firem, které ČTK oslovila. Podle dnešních údajů Českého statistického úřadu (ČSÚ) materiál a výrobky spotřebovávané ve stavebnictví zdražily meziročně o 25,2 procenta.

"Obecně lze říci, že zdražuje úplně všechno," uvedl Vojtěch Kostiha, tiskový mluvčí Skupiny Metrostav. Například polystyren od loňského ledna zdražil o více než 200 procent a u dalších materiálů nejsou výjimkou více než stoprocentní nárůsty cen. "Kari sítě jsou v současnou situací podstatně ovlivněny a odhaduji, že jejich cena bude stále stoupat a bude malá dostupnost. Obdobně je tomu i u válcových plechů, válcových profilů a trubek," vypočítal Kostiha.

Na cenách se podepisují přetrvávajícími vlivy covidové pandemie, která narušila dodavatelsko-odběratelské řetězce, a rostoucí ceny energií i pohonných hmot. Nejistota na trhu zvyšuje poptávku, nakupuje se do zásoby a obchodníci některé materiály ani nenabízejí. "Nejde tak jen o cenu stavebních materiálů, ale i o jejich dostupnost," upozornil mluvčí společnosti Skanska CS Ondřej Šuch.

Nedostatek umocňuje válka na Ukrajině, odkud se mnoho materiálů dováží. Chybí asfalt, dřevo a kritická situace je u stavební oceli. "Na trhu jí je obrovský nedostatek a na mnoha místech úplně chybí. Bez ní se nedají postavit základy stavby, pokud ji firma nesežene, nemůže stavět," uvedl generální ředitel a předseda představenstva Ekospolu Evžen Korec.

Specialista na hutní materiály společnost Ferrum v dubnu uváděla, že válka na Ukrajině paralyzovala dodávky některých tříd oceli. Mimo jiné odolné korozi, používané ve stavebnictví. "A to minimum stavební oceli, které nyní na trhu je, se prodává oproti loňskému roku za čtyřnásobnou cenu," podotkl Kostiha.

"Zdicí prvky zdražují méně. Pórobeton je z přírodních materiálů, vyrábí se v České republice, proto jej nedostatek surovin nebo nefunkční lodní doprava do Evropy tolik nezasahují. I na nás ale doléhají především rostoucí ceny surovin, pohonných hmot, energií i vyšší cena práce," řekl generální ředitel Xella pro ČR a Slovensko Peter Markovič, jehož firma vyrábí Ytong.

Zahájené stavby současné ceny a nedostatek stavebního materiálu nejspíš neohrozí. "Protože firmy na ně už materiál zajištěný mají," řekl Korec. Problém můžou mít chystané projekty, jejichž stavba ještě nezačala. "Dá se předpokládat, že se zahájení některých kvůli chybějícímu materiálu může oddálit," odhadl. "Komplikace jsou a budou nejen v dostupnosti samotné, ale i v časových návaznostech na stavbách," doplnil Markovič.