Cime 3 kvartal 2024

Stavbami roku Plzeňska jsou ambit M. Týnice, Pivovar Domažlice a dům v Plzni

Plzeň 10. září (ČTK) - Stavbami roku Plzeňského kraje za loňský rok jsou východní ambit kláštera Mariánská Týnice na severním Plzeňsku, Kulturní centrum - Pivovar Domažlice a atriový rodinný dům ve svahu v Plzni. Letos bylo přihlášeno rekordních 40 staveb, 22 z nich získalo nominaci. Reprezentovaly šest soutěžních kategorií kromě průmyslových staveb, nejsilnější byly opět rekonstrukce. Cenu veřejnosti získalo prodloužení tramvajové trati na Borská pole. ČTK to dnes řekl předseda poroty Miloslav Michalec.

Polovina přihlášek přišla z obcí a měst a všechny soutěžní stavby byly podle Michalce rovnoměrně rozprostřeny po území kraje. Sedmičlenná odborná porota architektů a stavebních inženýrů v minulých dnech všech 40 staveb objela. "O kvalitě letošní soutěže svědčí i udělení tří hlavních titulů," uvedl.

U dostavby východního ambitu Mariánská Týnice podle Michalce porota ocenila mimořádný investorský počin a dokončení obnovy jedné z nejvýznamnějších architektonických památek v regionu i mimořádně příkladné řemeslné a výtvarné řešení. Stojí za ním renomovaný plzeňský Ateliér Soukup Opl Švehla, který se dlouhodobě orientuje na historické památky. Nový ambit kopíruje projekt Jana Blažeje Santiniho, který ho před zhruba 300 lety nedokončil. Domažlické kulturní centrum v bývalém pivovaru porotce přesvědčilo dokonalým skloubením funkčnosti a moderního řešení stavby vzhledem k jejím památkovým hodnotám a stávajícímu urbanistickému řešení. Atriový dům ve svahu na Bílé Hoře v Plzni získal titul za inovativní a mistrovské zvládnutí prostorové organizace rodinného domu. Projektoval ho plzeňský ateliér Pro-story Jiřího Zábrana.

Prodloužení tramvajové trati na Borská pole si odneslo také cenu ministerstva průmyslu a obchodu. "Vůbec se nedivím, že tato stavba získala od veřejnosti nejvyšší počet hlasů. Jde o zdokonalení spojení s důležitou průmyslovou oblastí a univerzitním kampusem. Pomáhá pracujícím lidem a studentům se efektivně pohybovat po Plzni," řekl za pořadatele soutěže jednatel firmy Eurosoftware Stephan Kronmüller.

Ceny poroty získaly Rezidence Klostermann a Javor v Železné Rudě, revitalizace jezuitského kostela v Klatovech, bytový dům Svornost v Plzni a revitalizace Divadelní ulice v Klatovech. Cenu hejtmanky pak obdržela obnova Vodního hamru v Dobřívě na Rokycansku a cenu primátora Plzně rekonstrukce víceúčelového sálu elektrotechnického učiliště v Plzni. Krajské hospodářské komoře se nejvíce líbil bytový komplex Panorama v Plzni, Svazu podnikatelů ve stavebnictví pak plzeňský bytový dům Otýlie Beníškové 16 a 18.

Stavbami Plzeňského kraje za rok 2019 se staly novostavba administrativní budovy německé firmy Konplan a samostatné rodinné domy se zahradami nazvané Lokalita Bolevec, obě v Plzni.