Komatsu potřebu bagr

Stavba západního okruhu v Plzni za více než 2 mld. je připravena

Plzeň 25. srpna (ČTK) - Stavba západního okruhu v Plzni, největší investice kraje a města za více než dvě miliardy korun, je připravena. Město uzavřelo výkupy pozemků a dokončuje se prováděcí dokumentace. Jde o strategickou investici města a Plzeňského kraje, který je investorem stavby. Měla by začít v ideálním případě už na jaře 2019 a potrvá dva roky, řekl ČTK primátor Martin Zrzavecký (ČSSD).

První část okruhu byla otevřena v září 2014, měří 2,1 kilometru a stála téměř miliardu korun. Po dokončení zbylých 3,5 kilometru se řidiči mířící od Klatov a z jihu Čech dostanou rychleji na sever na Karlovy Vary a Most. Zatížení má být až 20.000 vozidel denně. Na silnici vznikne šest mostů a pět kruhových křižovatek.

"Máme nepravomocné stavební povolení a čekáme na nabytí právní moci," řekl primátor."Jsme připraveni to předat kraji, aby mohl soutěžit," uvedl. Pokud nebude soutěž napadána, může stavba začít na jaře příštího roku.

Plzeň podle primátora splnila všechny úkoly z koordinační smlouvy s krajem. "Teď se připravuje dodatek, který zpřesňuje některé role naše i kraje," uvedl. Podle Zrzaveckého půjde určitě o projekt za více než dvě miliardy korun. Konkrétní cena vyjde z prováděcí dokumentace. "To bude reálný odhad, protože ceny, které se dříve soutěžily 30 procent pod prováděčkou, jsou dnes dokonce nad ní," řekl.

Podíl města se bude pohybovat kolem 500 milionů Kč, z toho 200 milionů si vyžádá retenční nádrž Vinice a roudenský kanalizační sběrač, dalších asi 300 milionů korun pak doprovodné stavby. K tomu je nutné připočítat výkupy pozemků za 180 milionů Kč.

"Musíme se domluvit s krajem, protože náklady vypadají trochu odlišně, než jsme počítali," řekl náměstek primátora Pavel Šindelář (ODS). Odhadl je mírně nad dvěma miliardami korun (dříve se hovořilo o 1,5 miliardě Kč). Věří, že se město k krajem domluví na penězích, a v létě 2019 stavba začne. Podle Šindeláře se ji zřejmě nepodaří zkrátit, protože stavební firmy teď nemají volné kapacity. "Mohli by mít víc zakázek, ale nemají na ně zaměstnance," dodal. Stavební úřad nyní podle náměstka řeší vyvlastnění posledního pozemku pro obchvat.