Komatsu potřebu bagr

Stavba vodovodu a kanalizace u Zábřehu se komplikuje

 

Zábřeh (Šumpersko) 5. září (ČTK) - Několik let plánovaná stavba vodohospodářské infrastruktury za desítky milionů korun ve Svébohově a Václavově u Zábřehu na Šumpersku se začala komplikovat. Představenstvo společnosti Vodohospodářská zařízení Šumperk (VHZ Šumperk), která má projekt včetně dotací na starost, chystanou investici nechválilo. ČTK to dnes sdělil zábřežský starosta a člen představenstva VHZ Šumperk František John (KDU-ČSL). ČTK zjišťuje reakce členů představenstva VHZ Šumperk, která na Šumpersku provozuje vodovody a kanalizace. Firmu vlastní zhruba tři desítky měst a obcí.

Představenstvo VHZ Šumperk mělo podle Johna odsouhlasit smlouvy s městem Zábřeh a obcí Svébohov, které schválila tamní zastupitelstva. Svébohov se v nich zavazuje podílet se ze dvou třetin na financování čistírny odpadních vod ve Václavově, která má v tomto poměru sloužit i pro obyvatele Svébohova. Z jedné třetiny, tedy zhruba pro 200 obyvatel, by ji měl využívat Václavov, což je místní část Zábřehu. Zábřežská radnice se zavázala investovat do vodohospodářské infrastruktury ve Václavově 40 milionů korun.

Představenstvo VHZ Šumperk ale podle Johna materiál se smlouvami mezi VHZ a městem Zábřeh neschválilo. Pro návrh hlasovali pouze dva ze šesti členů představenstva, ostatní se zdrželi. "V odůvodnění členů představenstva, kteří návrh nepodpořili, jsem registroval naprosto nesprávný a neodborný názor, že je možné provést odkanalizování formou pořízení domovních čistíren odpadních vod," uvedl John.

Několik let chystaný projekt přitom počítá s centrální čistírnou odpadních vod, která je podle Johna z hlediska ochrany povrchových a podzemních vod tím nejlepším řešením. "Navržená struktura investice přitom uplatňuje principy meziobecní spolupráce za účelem ochrany přírody či dosažení standardního napojení na sítě pro občany," dodal John.

John tvrdí, že pokud by představenstvo VHZ Šumperk připravený projekt schválilo, tak by bylo možné stavební práce zahájit už letos na podzim. "Nesouhlas představenstva naopak znamená zmaření obrovského lidského i finančního úsilí do několikaleté finanční přípravy či odmítnutí dotací určených pro ochranu přírody v našem regionu ve výši 57 milionů korun," upozornil John.