husqvarna

Stavba věžáku u parku Lužánky budí emoce i snížená, lidé se bojí o stromy

Brno 25. července (ČTK) - Plánovaná stavba bytového domu v Lidické ulici naproti oblíbenému brněnskému parku Lužánky budí v lidech žijících v okolí znepokojení. Spolek Sousedé Lužánek dnes rozeslal otevřený dopis brněnským radním i zastupitelům, aby město podalo do stavebního řízení námitku proti povolení této novostavby. Právě město je ze zákona účastníkem stavebního řízení. Jak ČTK řekla předsedkyně spolku Sousedé Lužánek Gabriela Stögerová, lidé, kteří bydlí ve společném vnitrobloku, se obávají mimo jiné pokácení dvou vzrostlých platanů ve vnitrobloku domu. Město zatím otevřený dopis nedostalo, uvedl tiskový odbor magistrátu. Jednatel investora sdělil ČTK, že firma postupuje podle všech platných směrnic a zákonů a dva stromy nahradí velkou zahradou.

Protesty lidí z okolí provázejí budoucí stavbu už od roku 2018. Tehdy investor plánoval postavit na adrese Lidická 77 bytový dům s 23 patry vysoký 95 metrů. Mělo v něm být 177 bytů. Petici proti této stavbě podepsalo více než 4500 lidí.

V současné době investor, kterým jsou společnosti Lesan a Real Spektrum, plánuje postavit v tomto místě dům vysoký 40 metrů s 12 poschodími a 83 byty. Kromě toho má být dům vybavený rozlehlými podzemními garážemi se 183 parkovacími místy.

"Bohužel, návrh je stále velmi objemný a k okolí nešetrný. Navíc mu mají padnout za oběť významné stromy ve vnitrobloku," uvedl místopředseda spolku a farář místního sboru Českobratrské církve evangelické Martin Horák.

Proti novému záměru se postavila i městská část Brno-střed, její rada letos na jaře požadovala mimo jiné zmenšení podzemních garáží a zachování obou platanů. Městská část ale není účastníkem stavebního řízení. Stromy vysoké přes 30 metrů s obvodem kmene více než čtyři metry podle spolku poskytují celému vnitrobloku a lidem v něm žijícím úlevu od letních vysokých teplot.

"Odbor životního prostředí městské části ale vydal povolení k jejich pokácení. Je ale podmíněno platným stavebním povolením," doplnila Stögerová. Uvedla, že i kdyby stromy nebyly pokáceny kvůli stavbě, vybudování podzemních garáží poškodí jejich kořenový systém.

Jeden z jednatelů společnosti Lesan Miroslav Kachlík ČTK řekl, že počet parkovacích stání je závislý na počtu vybudovaných bytů a že vzrostlé stromy nahradí rozlehlá zahrada. "Řídíme se studií, kterou nechalo vypracovat město Brno. Je nám líto, že tyto stromy musí jít pryč, ale na jejich místě vybudujeme park. Navíc z ulice stáhneme do podzemních garáží 88 aut," uvedl Kachlík. Dodal, že investor postupuje v souladu se všemu platnými směrnicemi a zákony.

Městská část Brno-střed dnes na své úřední desce zveřejnila oznámení o zahájení společného stavebního a územního řízení a řízení o odstranění stavby. Účastníci řízení mohou podávat námitky do 23. srpna letošního roku.

Podle vyjádření Radky Loukotové z tiskového oddělení magistrátu zatím otevřený dopis na radnici nedorazil. "Pokud město vstupuje jako účastník do tohoto typu řízení, schvaluje jeho vyjádření Rada města Brna. Do doby, než se tak stane, nelze obsah rozhodnutí radních předjímat," uvedla Loukotová.