Mercedes

Stavba tratě mezi Brnem a Blanskem pokračuje, na Ukrajinu odjeli jednotlivci

Adamov (Blanensko) 14. března (ČTK) - Největší železniční stavba na jižní Moravě za poslední roky, kterou je rekonstrukce tratě mezi Brnem a Blanskem, pokračuje podlé plánu. Podle ministra dopravy Martina Kupky (ODS), který se dnes přijel na místo podívat, odešli na Ukrajinu bránit vlast jen jednotlivci a materiálem je stavba předzásobená. Podle něj je potřeba v tomto případě pozorně sledovat pouze ceny a dostupnost oceli, zdražila o 30 procent, řekl novinářům. Po trati od poloviny prosince nejezdí vlaky, vrátit se mají letos v polovině prosince.

Stavba za šest miliard korun zahrnuje rekonstrukci tratě, která začíná za Brnem-Maloměřicemi a končí v Blansku, přestavují se stanice v Adamově a zastávky v Bílovicích nad Svitavou a Babicích nad Svitavou, součástí je i oprava a sanace četných tunelů. Správa železnic se rozhodla raději zcela na rok přerušit provoz, v případě částečného provozu by práce trvaly výrazně déle. Koleje už na trati nejsou a silnice v okolí neustále křižuje velké množství nákladních aut a stavebních strojů. V současném suchém jaře okolí trpí nejen hlučností, ale i zvýšenou prašností. "Prosím lidi, aby to vydrželi, aby od prosince zase mohli jezdit vlakem po moderní trati," řekl Kupka.

Pohyb těžkých aut a autobusů náhradní dopravy způsobil také výrazné zhoršení kvality silnice mezi Adamovem a Bílovicemi nad Svitavou, kde místy ujíždí krajnice do řeky. Kvůli tomu je na ní nyní omezený pohyb nákladních aut, která nezajišťují stavbu a výrazně se v tomto úseku zredukovala autobusová doprava. Z Brna do Adamova se nyní jezdí přes Křtiny. "Stav silnice monitorujeme a společně se Správou železnic a stavebními firmami se bavíme o tom, jak to udělat, aby silnice po dokončení stavby byla opravená," řekl krajský radní Jiří Crha (ODS). Podle generálního ředitele Správy železnic budou jezdit nákladní auta zhruba do srpna, protože ve třetím čtvrtletí už se mají pokládat koleje a poté bude možné navážet stavební materiál už po železnici.

Nejviditelnější změnou prochází stanice v Adamově, kde vznikne nová technologická budova a kompletně se modernizuje výpravní budova. Místo staré lávky vznikne nová, která také zajistí příchod k ostrovním nástupištím, který bude díky výtahům bezbariérový.