husqvarna

Stavba tramvajové trati na pražském Václavském náměstí začne asi až příští rok

Praha (ČTK) - Stavba tramvajové trati v horní části Václavského náměstí začne zřejmě až začátkem příštího roku. ČTK to dnes řekl vedoucí odboru komunikace pražského dopravního podniku (DPP) Daniel Šabík. Důvodem je prodloužení výběrového řízení na stavební firmu. Podle původních vyjádření zástupců hlavního města a DPP bylo v plánu stavbu, které má vyjít zhruba na 1,25 miliardy korun bez DPH, zahájit ještě v letošním roce.

Podnik vypsal tendr loni v září, kvůli žádosti o informace od účastníků nyní podle Šabíka prodloužil termín pro podání nabídek do 7. července. "Než budeme schopni je vyhodnotit, tak s velkou pravděpodobností letos stavbu už nezahájíme, protože by to na zimu nejspíš nedávalo smysl," řekl. Dodal, že práce tak zřejmě začnou na jaře příštího roku se zahájením stavební sezony.

Tramvaje v horní části náměstí jezdily do roku 1980, o jejich návratu rozhodlo minulé vedení města. Oproti původnímu stavu budou koleje po stranách náměstí a uprostřed vznikne promenáda. Dělníci opraví chodníky a vozovky, vysázejí zeleň, opraví se stanice metra Muzeum a vznikne podzemní nádrž na zachytávání dešťové vody. Město podle dřívějších informací na náměstí počítá s utlumením provozu automobilů, které pojedou částečně po tramvajových kolejích.

Praha plánuje také stavbu další trati, která povede od Národního muzea kolem hlavního nádraží do Bolzanovy ulice. Její výstavba je součástí architektonické soutěže, ve které nyní město spolu se Správou železnic vybírá podobu rekonstrukce nové odbavovací haly a okolí hlavního nádraží. Výsledky by měly být známy kolem poloviny příštího roku.

Václavské náměstí je dlouhé 682 metrů a přibližně 60 metrů široké. Původně se jmenovalo Koňský trh a bylo zřízeno dekretem krále Karla IV. V 19. století bylo nejprve přejmenováno na Svatováclavské náměstí a posléze na Václavské. V roce 2020 začala rekonstrukce spodní části náměstí, kterou město z většiny dokončilo loni na podzim. Poté pokračovaly práce na dvou menších plochách u kolejí z Jindřišské do Vodičkovy ulice, které již byly přípravou pro stavbu tramvajové trati v horní části.