husqvarna

Stavba tramvajové tratě z Holyně do Slivence vyjde na 233,1 milionu Kč

Praha 9. listopadu (ČTK) - Výstavba tramvajové tratě z Holyně do Slivence o délce zhruba 500 metrů vyjde dopravní podnik (DPP) na 233,1 milionu korun. Pro podnik ji vybuduje společnost Strabag Rail, která zvítězila ve veřejné soutěži. ČTK to dnes sdělila mluvčí DPP Aneta Řehková. Stavba potrvá 259 dnů, tedy asi 8,5 měsíce, a začne na začátku příštího roku. Trať naváže na úsek ze sídliště na Barrandově do Holyně, kterou podnik zprovoznil letos v dubnu.

"Zhotovitel musí ještě dopracovat dokumentaci pro provádění stavby, její harmonogram, vypracovat dopravně inženýrská opatření a zajistit vydání souvisejících rozhodnutí. Výstavba potrvá zhruba 8,5 měsíce, první cestující na ní svezeme pravděpodobně v září 2023," uvedl generální ředitel DPP Petr Witowski.

Novou trať zakončí stometrová smyčka. Vznikne jedna zastávka Slivenec, která bude přímo v obratišti. Trať bude za úvratí v Holyni pokračovat směrem ke křižovatce ulic U Náhonu a K Barrandovu. Před křižovatkou se obloukem stočí k ulici U Náhonu, kterou překříží, a dále bude pokračovat na západ podél ulice K Barrandovu. Obratiště Slivenec bude jednokolejné se dvěma tzv. předjízdnými kolejemi s kapacitou až pro deset článkových tramvají o délce 30 metrů a delších. V prostoru obratiště magistrát plánuje stavbu záchytného P+R parkoviště.

Tramvajová trať bude sloužit především obyvatelům Holyně a Slivence, ale také obyvatelům nových bytových domů a návštěvníkům obchodního centra, jejichž stavba se v této oblasti připravuje.

DPP letos zahájil také stavbu tramvajové trati z Divoké Šárky na sídliště Dědina, která by měla být zprovozněná na přelomu října a listopadu příštího roku, a rovněž prodloužení tramvajové trati z Modřan na Libuš. Loni podnik dokončil smyčku na Zahradním Městě a prodloužení kolejí z Pražského povstání na Pankrác. Nová smyčka vznikla u stanice metra A Depo Hostivař. Zahájená byla stavba nového mostu mezi Dvorci a Zlíchovem, který bude určený pro tramvaje, pěší a cyklisty.