Komatsu potřebu bagr

Stavba takzvané Palačovské spojky pokračuje i přes nástup zimního počasí

Lešná (Vsetínsko) (ČTK) - Stavba takzvané Palačovské spojky pokračuje i přes nástup zimního počasí. Silnice mezi Lešnou na Vsetínsku a Palačovem na Novojičínsku propojí páteřní komunikace I/35 a I/48, místo níž vzniká dálnice D48. Aktuálně stavbaři pracují na zakládání mostu u obce Poruba, která je součástí Hustopečí nad Bečvou na Přerovsku, a to v místě budoucího Střediska správy a údržby dálnic. ČTK to dnes sdělila mluvčí Ředitelství silnic a dálnic ČR (ŘSD) Lucie Trubelíková.

Silnici za 2,184 miliardy korun bez DPH staví sdružení firem COLAS CZ, Colas Hungária Zrt a FIRESTA-Fišer, rekonstrukce, stavby. Řidičům by měla začít sloužit v roce 2026. "Přes zimu budeme například pracovat na konsolidačních násypech, vrtat piloty pro založení mostů a razit larsenové stěny. Začátkem příští stavební sezony nás čeká zahájení výstavby nejvyššího násypového tělesa na D48, které bude mít výšku 14 metrů. Pracovat budeme na tělese budoucí silnice I/35," uvedl Martin Mužík ze společnosti COLAS CZ.

Palačovská spojka, která je na rozhraní Zlínského, Olomouckého a Moravskoslezského kraje, bude představovat nejkratší spojení Valašska s dálniční sítí. "Stavba propojí silnici I/35 s dálnicí D48 a následně s dálnicí D1. Po jejím dokončení se výrazně uleví okolním obcím, protože řidiči kamionů přestanou využívat extrémně zatížené silnice druhé a třetí třídy. Nejvíce si však oddychne město Hranice a obce, přes které je nyní vedena doprava po I/35, tj. Hustopeče nad Bečvou, Milotice nad Bečvou, Teplice nad Bečvou," uvedl ředitel zlínského pracoviště ŘSD Karel Chudárek.

Zakázka zahrnuje stavbu silnice I/35 o délce 5,2 kilometru a dálnice D48 o délce 3,7 kilometru. S novostavbou silnice I/35 počítá ŘSD v úseku mezi Lešnou a Palačovem. Mezi Dubem, který je částí Starého Jičína na Novojičínsku, a Palačovem postaví silničáři další úsek dálnice D48. Částečně k tomu využijí těleso současné silnice I/48. Vznikne i nová mimoúrovňová křižovatka dálnice D48 a silnice I/35 v Palačově. U nedalekého Bělotína na Přerovsku se dálnice D48 napojuje na dálnici D1. Součástí stavby je i vybudování 16 mostů a šesti protihlukových stěn.