Cime 2 kvartál 2024

Stavba školy v pražském Šeberově bude stát asi 477 milionů korun

Praha 16. května (ČTK) - Základní školu (ZŠ) v pražském Šeberově postaví zhruba za 477 milionů Kč společnosti PKS stavby a VISTORIA CZ. O vítězi tendru dnes rozhodli radní hlavního města. Škola se 14 kmenovými třídami, tělocvičnou a venkovním hřištěm má vzniknout na městském pozemku mezi Šeberovem a Hrnčíři.

Konsorcium firem PKS stavby a VISTORIA CZ vyhrálo tendr s nabídkou, že školu v Šeberově postaví asi za 394,2 milionu korun bez DPH. Své nabídky do soutěže podali čtyři účastníci. Nabídka vítěze byla podle rozhodnutí pražských radních ekonomicky nejvýhodnější. Magistrát hlavního města vypsal veřejnou zakázku na stavbu školy v červenci 2021, kdy hodnotu zakázky odhadl na 349 milionů korun bez DPH.

Novostavba ZŠ se 14 kmenovými třídami vznikne v ulici K Hrnčířům podle projektu z roku 2019 od firmy ADR. V objektu budou také odborné učebny, zázemí pro pedagogy školy, školní kuchyně s jídelnou a tělocvična. Ta bude určená nejen pro využití školáky, ale i pro širokou veřejnost. Důvodem je podle zástupců magistrátu to, že v této oblasti Prahy sportovní hala chybí. Nová škola by se měla stavět 28 měsíců. Projekt připravila šeberovská radnice, stavbu bude nicméně financovat magistrát. Ten bude po dokončení stavby školní budovu, která má zajistit chybějící místa pro žáky v Šeberově a okolí včetně rozrůstajících se Kunratic, rovněž vlastnit.

Nedostatek míst ve školách a školkách je v metropoli problém, s nímž se potýkají zejména okrajové městské části v Praze. Novou školu za 650 milionů korun bude stavět třeba Březiněves. Další školy by měly vznikat také třeba v Kolovratech nebo v Dolních Počernicích. Výstavbu škol řeší i centrální městské části. Například Praha 9 nyní staví školu U Elektry asi pro 700 školáků za zhruba 480 milionů Kč. Praha 12 plánuje výstavbu ZŠ v Komořanech s 27 kmenovými třídami. Náklady na stavbu ZŠ dvanáctá městská část už dříve odhadla na 450 milionů korun bez DPH.

Městská část Praha-Šeberov se nachází na jihovýchodním okraji Prahy, spadají pod ní i sousední Hrnčíře. Podle dat Českého statistického úřadu tam ke konci roku 2019 žilo 3309 obyvatel, v sousedních Kunraticích úřad evidoval asi 10.000 obyvatel.