Komatsu potřebuju bagr

Stavba sítí v průmyslové zóně Solnice za 650 mil. Kč by mohla začít v roce 2023

Solnice (Rychnovsko) 16. listopadu (ČTK) - Výstavba technické a dopravní infrastruktury v budoucí průmyslové zóně u Solnice na Rychnovsku by mohla začít v roce 2023. Hotová by mohla být v roce 2025. Odhad nákladů činí asi 650 milionů korun. Dnes kraj na silnici I/14 mezi Solnicí a Rychnovem nad Kněžnou otevřel důležitou okružní křižovatku pro napojení zóny, uvedli představitelé kraje. V lokalitě Kvasiny - Solnice má závod automobilka Škoda Auto.

Budování veřejné infrastruktury v zóně Kvasiny - Solnice, kde pracuje asi 12.500 lidí, má od roku 2015 vládní dotační podporu. Dotace by měla činit přes šest miliard korun. Největších asi 3,5 miliardy korun půjde do dopravních staveb, především obchvatů. Další peníze mají jít na stavbu zóny, nájemních bytů, posílení kapacit policie, na školství či na projekty obcí Kvasiny a Solnice.

"Pro vybudování technické a dopravní infrastruktury pro budoucí průmyslovou zónu Solnice – jih je již vydáno všech sedm stavebních povolení," uvedlo hejtmanství. Zóna má asi 30 hektarů a v budoucnu by v ní měly vyrůst například skladovací nebo výrobní haly externích dodavatelů Škody Auto.

Dnes otevřená kružní křižovatka o vnějším průměru 48 metrů přišla na 31 milionů korun včetně daně. Stavbaři pětiramennou křižovatku budovali za provozu, řidiči stavbu míjeli po dočasně vybudované komunikaci. Součástí stavby byla i přeložka cyklostezky mezi Solnicí a Rychnovem a napojení komunikace k fotovoltaické elektrárně.

"Nová okružní křižovatka je významným milníkem pro výstavbu technické a dopravní infrastruktury budoucí průmyslové zóny Solnice – jih. Se samosprávami obcí a vedením automobilky se nám společně daří plnit usnesení vlády na podporu průmyslové zóny Solnice - Kvasiny," uvedl hejtman Martin Červíček (ODS).

Z dopravních staveb spadajících do vládou podpořeného projektu zóny Solnice-Kvasiny již kraj postavil například první část obchvatu Opočna, obchvat Domašína, silnici Spy – Krčín u Nového Města nad Metují nebo opravil podjezd pod železniční tratí v Krčíně. Ředitelství silnic a dálnic ČR od jara 2021 staví tříkilometrový obchvat Doudleb nad Orlicí a připravuje stavby obchvatů Častolovic a Rychnova nad Kněžnou.