Komatsu potřebuju bagr

Stavba protipovodňové hráze v Pudlově bude pokračovat, našly se peníze

Ostrava (ČTK) - Stavba protipovodňové hráze v bohumínské části Pudlov zhruba za 400 milionů korun by měla pokračovat. Projekt ohrožoval nedostatek peněz. Městu se ale podařilo dojednat jeho další financování. Novinářům to dnes sdělila mluvčí radnice Jana Končítková.

Pudlov je poslední městskou částí, která na zhotovení protipovodňového valu stále čeká. Projekt jeho výstavby je rozdělen do tří etap. První z nich začala před rokem a financovalo ji Povodí Odry ze svých prostředků. Aktuálně pracuje na jejím dokončení. Kvůli vládním úsporným opatřením byl ale v ohrožení příslib státní dotace na další dvě etapy. "Ministerstvo zemědělství letos v létě avizovalo, že není schopno garantovat poskytnutí finančních prostředků na probíhající akci. Nebýt opakovaných apelů na ministerstvo financí a ministerstvo zemědělství, projekt by dostal dočasnou stopku, čímž by byla celá investice zmařena. Polovina hráze nemá žádný smysl,“ uvedl starosta Petr Vícha (SOCDEM).

Město proto jednalo s ministrem financí Zbyňkem Stanjurou (ODS) i ministrem zemědělství Markem Výborným (KDU-ČSL), pod jejichž resorty financování projektu patří. Podle starosty město od obou ministrů dostalo příslib, že se financování projektu dořeší a peníze na něj budou.

Zprávu o pokračování stavby už obdrželo i Povodí Odry, které má projekt na starosti. "V rámci pracovního jednání s ministrem Markem Výborným, které se uskutečnilo v pátek v Ostravě, jsme byli informováni, že finanční prostředky na stavbu ochranných hrází na řece Odře a Orlovské stružce v Bohumíně budou zajištěny. Očekáváme tedy rozhodnutí o přidělení dotace,“ uvedla mluvčí státního podniku Povodí Odry Šárka Vlčková.

Podle Víchy je rozhodnutí zásadní nejen pro městskou část Pudlov, ale pro celé město. "Jde o ochranu majetku, zdraví a životy 800 lidí, kteří v lokalitě žijí, a současně o ochranu strategické rozvodny, která zásobuje elektřinou kompletně celé město," doplnil starosta. Město na projekt přispělo šesti miliony korun, a to na výkup pozemků a zpracování projektu.

Val o délce téměř tří kilometrů a šířce čtyř metrů by měl být hotov v roce 2025. "V současnosti se dokončuje silniční most do místní štěrkovny. Protipovodňová zeď podél Stružky ve Vrbici a ochranná hráz po most do štěrkovny jsou již vybudovány," dodala Vlčková. Ve druhé etapě počítá investor s výstavbou hráze až po křížení s Rolnickou ulicí v blízkosti Antošovické lávky. Poslední etapa představuje vybudování závěrečného úseku protipovodňového valu, který se napojí do tělesa železničního náspu na trati Bohumín - Chałupki.