husqvarna

Stavba papírny v Opatovicích n.L. kvůli drahým energiím stále nepokračuje

Opatovice nad Labem (Pardubicko) 6. prosince (ČTK) - Společnost Rollpap ani letos nepokračovala ve výstavbě svého závodu na výrobu recyklovaného hygienického papíru v Opatovicích nad Labem. Stavbu vloni pozastavila kvůli covidové pandemii, narušeným dodavatelským řetězcům a nejistotě v cenách stavebních prací, materiálů a termínů. Dokončení projektu brání rostoucí ceny energií, výroba papíru jedním z energeticky nejnáročnějších oborů, řekl ČTK spolumajitel firmy Alexandr Křížek.

"Teď to smysl nedává, všechno vyskočilo nahoru. Pořád to máme pozastavené, ale nedokážu říct, jak to bude dál. I když jsme připojeni na elektrárnu Opatovice, zastropování by se na nás nevztahovalo a zjistili jsme, že bychom platili o 80 procent vyšší cenu energie než všichni ostatní. To by nás dělalo nekonkurenceschopné," uvedl Křížek.

Nový závod se začal budovat v roce 2019. Firma chce na svých pozemcích v sousedství opatovické elektrárny vybudovat papírnu s administrativní budovou. Nový provoz má ze sběrového papíru vyrábět recyklovaný a z něj toaletní papír či kuchyňské ubrousky. Původně měla za rok zpracovat až 11.256 tun vytříděné suroviny, po změnách by měla denní kapacita činit 65 tun, což představuje asi 23.500 tun ročně. Provoz má být s výjimkou odstávky na údržbu technologie nepřetržitý. Výroba takzvané mateřské role z recyklovaného papíru je v Česku ojedinělá, věnuje se jí jen firma Cerepa z Červené Řečice na Pelhřimovsku, ale pouze v omezeném množství.

V Opatovicích je dokončena hrubá stavba, která je zakonzervovaná. Investor nevylučuje, že celý projekt ještě změní a jeho využití bude sloužit jinému účelu než papírenské výrobě, případně rozestavěný objekt s pozemky prodá.

"Nemůžeme si naplánovat žádnou investici, protože nevíme, jaký způsobem se budou ceny energie vyvíjet. Už od konce loňského roku žádné plánování nevycházelo, Když se nedá spolehnout na to, jaký bude vývoj, nedají na to sehnat peníze," řekl Křížek. Celkové náklady společnost Rollpap nyní odhaduje na více než 750 milionů korun. Investici chce firma pokrýt z vlastních zdrojů, z bankovního úvěru a vydaných dluhopisů, projekt také získal evropskou dotaci z Operačního programu Životní prostředí. "Dluhopisy končí příští rok, Musíme je vyřešit a uvidíme, jak se to vyvine," uvedl Křížek.

Společnost Rollpap, která vznikla v roce 1995, je výrobcem toaletního papíru a papírové toaletní hygieny. Specializuje se na dodávky pro průmyslové provozy, firmy, hotely a restaurace. Své výrobky ze závodů v Doksech u Kladna a v Kladně také vyváží, především do Švédska a Dánska. Základní surovinou je zatím mateřská papírová role, firma jí zpracuje každý měsíc více než 650 tun a musí ji dovážet. V roce 2019 skončila se ztrátou 3,2 milionu korun při tržbách z prodeje výrobků a služeb 127 milionů korun, o rok později ztráta dosáhla 143.000 korun a tržby 120 milionů korun. Loňské výsledky zatím společnost nezveřejnila. Majiteli jsou Alexandr Křížek a Bohuslav Sekyra.