Cime 1 kvartál 2024

Stavba obchvatu Náchoda by mohla začít v roce 2024 a trvat tři roky

Náchod 20. prosince (ČTK) - Dlouho připravovaná stavba obchvatu Náchoda by mohla začít na konci roku 2024 a trvat tři roky. Již v lednu 2023 by měly úřady vydat první demoliční výměry na stavby v trase obchvatu. Vlastní bourání by se mělo odehrát ve druhé polovině roku. Po dnešním jednání s představiteli Ředitelství silnic a dálnic ČR a s projektanty to uvedl starosta Náchoda Jan Birke (ČSSD). Dvacetitisícový Náchod patří v hradeckém kraji k městům nejzatíženějším dopravou. O stavbu obchvatu usiluje přes 20 let.

Souběžně s demolicemi budou silničáři připravovat území v trase obchvatu včetně záchranného archeologického výzkumu a kácení. "Stavební řízení na jednotlivé dílčí části stavby budou zahájena v prvním čtvrtletí 2023," uvedla náchodská radnice.

V polovině letošního roku měl stát v trase obchvatu vykoupeno asi 80 procent pozemků. O vydání stavebního povolení na obchvat ŘSD požádalo letos v květnu.

Obchvat bude dlouhý 6,5 kilometru a mimo město svede tranzitní dopravu ze silnice I/33 mezi Hradcem Králové a hraničním přechodem do Polska. Součástí stavby bude i 930 metrů dlouhá přeložka silnice I/14, která k Náchodu přivádí dopravu od Nového Města nad Metují a Rychnova nad Kněžnou. Obchvat bude mít dva tunely o celkové délce 463 metrů a dvě mostní estakády o celkové délce 583 metrů.

ŘSD pro stavbu obchvatu získalo v roce 2017 pravomocné územní rozhodnutí. Vydání pravomocného územního rozhodnutí trvalo úřadům osm let. Náklady na stavbu obchvatu se odhadují na 3,15 miliardy korun bez DPH.