husqvarna

Stavba obchvatu Č. Budějovic, který bude součástí D3, se prodraží až o miliardu

České Budějovice (ČTK) - Obchvat Českých Budějovic, který bude součástí dálnice D3, by se mohl prodražit až o miliardu korun. Novinářům to dnes při návštěvě premiéra Petra Fialy (ODS) řekli zástupci Ředitelství silnic a dálnic (ŘSD) a Jihočeského kraje. Stavba se prodraží víc než o půl miliardy korun, řekl dnes ČTK ministr dopravy Martin Kupka (ODS). Smlouvy se stavbaři nemají inflační doložku.

Obchvat bude hotový do konce roku 2024, fungovat by měl od ledna 2025. Stát zprovozní oba úseky najednou. Obchvat bude mít dvě části: úsek Hodějovice - Třebonín dlouhý 12,5 kilometru, kde byly původní náklady sedm miliard korun, a 7,2 kilometru dlouhý úsek Úsilné - Staré Hodějovice za 5,28 miliardy.

"Je to (možné zvýšení nákladů) debata, která vyplývá z toho, že nabídka na stavbu byla podaná v roce 2018 a dnes je rok 2023. V roce 2018 ta firma nějak nacenila kovové konstrukce, které dnes dává do betonu v tunelu (Pohůrka). A každému musí být jasné, že ty kovové konstrukce stály v roce 2018 něco úplně jiného. Takže je legitimní debata o tom, jak má tahle věc být vyrovnána. Smlouva v sobě nemá inflační doložku, takže je na ŘSD a stavařích, domluvit se na korektním modelu, jak by to mělo dopadnout. Je legitimní stavařům něco dát," řekl ČTK jihočeský hejtman Martin Kuba (ODS).

Kupka řekl, že stát teď jedná se stavbaři. Musí projít všechny položky v rozpočtu obou staveb. "Je pravda, že ty smlouvy nemají inflační doložku, což logicky znamená hledat řešení v rámci platného zákona o zadávání veřejných zakázek. Není to jednoduchá věc, ale tady je jasné, že stavba si zaslouží víc finančních prostředků, aby ji bylo možné dotáhnout do konce. Je zřejmé, že to bude částka významně přesahující půl miliardy korun. K té jedné miliardě to, pevně doufám, nedosáhne," řekl ministr.

Obchvat by měl být hotový do konce roku 2024. Kuba považuje za vhodné, aby se úseky nezprovozňovaly každý zvlášť. Stavba nabrala zpoždění, protože silničáři museli změnit kvůli spodní vodě technologii při stavbě tunelu. Původně se tunel stavěl pomocí milánských stěn, kdy se zvlášť budují stěny, strop a podlaha. Stavbaři ale zjistili, že v místě je spodní voda s vysokou hladinou. Nově tak bude v jámě těleso, do nějž se voda nedostane.

Kupka řekl, že je to jedna z nejnáročnějších staveb, na nichž se nyní v ČR pracuje. "Od loňského roku se daří urychlovat tu stavbu, která se z důvodu změny technologie samotného tunelu Pohůrka na nějaký čas přibrzdila před koncem roku 2021. Teď směřujeme k tomu, aby se opravdu podařilo celý úsek zprovoznit na konci příštího roku," řekl Kupka.

ŘSD pracuje i na jiných úsecích D3 ve směru z Českých Budějovic k hranici s Rakouskem. Loni v únoru začalo stavět část mezi Třebonínem a Kaplicí za 1,87 miliardy Kč bez DPH a úsek dlouhý 8,6 kilometru chce zprovoznit koncem roku 2024. Stavba navazuje na budovaný dálniční obchvat Českých Budějovic.

ŘSD má také stavební povolení na 12 kilometrů dlouhý úsek dálnice D3 z Kaplice k Nažidlům na Českokrumlovsku. Začít stavět ho chce v letošním čtvrtém čtvrtletí. Na twitteru o tom informoval ředitel ŘSD Radek Mátl. Předpokládané náklady na stavbu jsou 6,1 miliardy Kč bez DPH. Část mezi Kaplicí a Nažidly bude podle dřívějších informací Mátla hotová v roce 2026. O rok dříve by mohlo ŘSD dokončit úsek od Nažidel k hranicím s Rakouskem, který chce začít stavět koncem letošního roku.

V provozu je nyní 70 kilometrů D3, která má spojit Prahu s Českými Budějovicemi a rakouskými hranicemi. Měřit by měla 170 kilometrů. Celá D3 z Prahy k hranicím včetně středočeských částí by měla být podle ministerstva dopravy hotová do roku 2030, jihočeská část do roku 2026.