Komatsu potřebu bagr

Stavba obchvatu Bludova má začít na přelomu května a června

Šumperk 30. března (ČTK) - Stavba silničního obchvatu Bludova na Šumpersku, který z této obce odvede hustou automobilovou dopravu na hlavním tahu I/44 ze střední částí Olomouckého kraje do Jeseníků a dál do Polska, má začít na přelomu jara a léta. Zakázku vyhrálo sdružení firem Strabag a M-SILNICE, které v tendru nabídlo cenu 2,323 miliardy korun. Na twitteru o tom informoval ředitel Ředitelství silnic a dálnic Radel Mátl. Zprovoznění obchvatu Bludova je plánováno na rok 2024.

Čtyřpruhový silniční obchvat Bludova bude mít celkovou délku 5,6 kilometru. Začínat bude u Postřelmova a napojí se na silniční průtah Šumperkem. Projekt už má podle Mátla pravomocné stavební povolení a jeho zahájení se předpokládá na přelomu května a června. ŘSD před vyhlášením výběrového řízení na dodavatele odhadovalo, že tato dopravní stavba bude stát 2,888 miliardy korun. Do výběrového řízení byly podány tři nabídky, přičemž cena vítězné je zhruba o půl miliardy korun nižší.

Silnice I/44 tvoří na trase z Mohelnice do Jeseníku a dál do Polska důležitou komunikační osu celého regionu ve směru z jihu na sever. "Je prakticky jedinou vhodnou komunikací umožňující spojení bývalých okresních měst Šumperk a Jeseník s krajským městem Olomoucí. Silnice I/44 umožňuje navíc přístup do rekreačně významné centrální oblasti Jeseníků," uvedlo ŘSD.

Novostavba obchvatu obce Bludov a Dolních Studének s přivaděčem do města Šumperk bude podle ŘSD pátou a zároveň poslední stavbou úseku silnice I/44 ve směru od Mohelnice do Šumperka. Například v roce 2014 byl zprovozněn obchvat obcí Zvole a Vlachov na Šumpersku, jehož stavba stála zhruba miliardu korun.