Komatsu potřebu bagr

Stavba nových středočeských úseků dálnicce D7 by měla začít v roce 2023

Knovíz (Kladensko) 19. července (ČTK) - Stavba nových středočeských úseků dálnice D7 by měla začít v roce 2023. Ředitelství silnic a dálnic (ŘSD) předpokládá, že by mohly být v provozu v roce 2025. Jde o tři úseky, a to Knovíz – Slaný západ, Slaný západ – Kutrovice a Kutrovice – Panenský Týnec. Jejich příprava pokračuje odděleně a termíny mohou ovlivnit i rozhodnutí různých úředních orgánů. Ačkoliv ŘSD plánuje zahájení všech tří staveb přibližně ve stejnou dobu, v případě potřeby nevylučuje ani spuštění prací jednotlivě. Uvedl to dnes v tiskové zprávě Martin Buček z týmu komunikace ŘSD.

Ve středních Čechách je třeba dostavět ještě téměř 17 kilometrů D7 mezi mimoúrovňovou křižovatkou Knovíz a Panenským Týncem, kde nyní pokračuje výstavba nové části D7.

Mezi Knovízí a Slaným západ vzniknou nové mosty včetně mostní estakády dlouhé 268 metrů, přibudou dvě mimoúrovňové křižovatky a šest protihlukových stěn. "Pokud jde aktuální stav přípravy stavby, tak pro tento úsek máme pravomocné územní rozhodnutí a jsme ve fázi stavební přípravy," popsal Buček. Připravená je i další dokumentace a postupně by také mělo začít jednání s jednotlivými vlastníky o výkupu jejich pozemků.

Úsek Slaný západ – Kutrovice je nejkratší, měřit má zhruba tři kilometry. "Součástí stavby tohoto poměrně krátkého úseku je však pětice mostů, z nichž tři tvoří zcela nové mostní objekty a další dva mosty projdou rekonstrukcí," uvedl Buček. Podle něj u tohoto úseku postoupila příprava nejdále a letos v srpnu by mohla být podána žádost o stavební povolení.

Poslední úsek, pro který už je také vydané územní rozhodnutí, propojí Středočeský kraj s Ústeckým. I zde přibude několik mostů a protihlukové stěny. "Například stávající most u Kutrovic, který prošel v loňském roce rekonstrukcí, se stane součástí levého jízdního pásu směrem na Prahu. Ve směru na Chomutov vedle něho vyroste most nový," doplnil Buček.