Komatsu potřebu bagr

Stavba nadjezdu nad železniční tratí v Olomouci-Holici začne v červenci

Olomouc (ČTK) - Stavbaři začnou v červenci budovat nadjezd přes frekventovaný železniční přejezd v Olomouci-Holici, první auta po něm projedou na konci příštího roku. Akce si vyžádá celkové investiční náklady 375 milionů korun. ČTK to dnes sdělil Miroslav Bocák ze Správy železnic. Nadjezd po dokončení nahradí železniční přejezd se závorami, který nyní v této části Olomouce kvůli vysoké frekvenci vlaků na koridorové trati často komplikuje automobilovou dopravu.

"Silný železniční provoz na koridoru mezi Olomoucí a Přerovem spouští závory na tomto přejezdu velmi často, což bohužel významně omezuje silniční dopravu a v denních špičkách se před ním tvoří dlouhé fronty. Nový nadjezd výrazně odlehčí zatížené silnici a především řidičům. Každé nahrazení přejezdu je z hlediska bezpečnosti výhrou pro vlaky, auta, cyklisty i chodce," uvedl Bocák.

Stavební práce budou zahájeny v červenci. Vyžádají si úplnou uzavírku silnice III/03551, která potrvá do prosince příštího roku. Přeložka silnice o délce 468 metrů bude obousměrná s vyhrazenými jízdními pruhy pro cyklisty. Pro chodce vznikne jednostranný chodník. Nadjezd budou řidiči překonávat maximální rychlostí 50 kilometrů za hodinu. Součástí stavby je podle Bocáka také přeložka účelové komunikace spojující Holickou a Technologickou ulici. Vybudovány budou chybějící cyklopruhy a chodník.

Na novém nadjezdu bude doprava vedena ve dvou jízdních pruzích širokých tři metry, přičemž pro cyklisty budou po stranách vyhrazeny metr široké pruhy. Samotný most má být dlouhý 88 metrů. Výstavba nadjezdu bude provedena ve dvou stavebních sezonách. Původní plány počítaly s tím, že nadjezd bude postaven v letech 2019 a 2020.