Mercedes

Stavba mostu v Horšovském Týně na Domažlicku ve směru na D5 je v polovině

Horšovský Týn (Domažlicko) 19. srpna (ČTK) - Stavba nového mostu v Horšovském Týně na frekventované silnici II. třídy z Domažlicka na Tachovsko a na dálnici D5 je v polovině. Jde o největší mostní opravu na komunikacích Plzeňského kraje. Most, který je vstupní branou do historického města z hlavního tahu Plzeň - Domažlice - Německo, bude po rekonstrukci otevřen 30. listopadu pro vozidla včetně kamionů. Loni musela být kvůli havarijnímu stavu snížena jeho povolená hmotnost ze 17 na 11 tun. Díky větší šířce 6,5 metru se na něm pak vyhnou i dva nákladní vozy a neměly by tam vznikat kolony, řekl ČTK náměstek hejtmanky Pavel Čížek (STAN).

Opravu za 35 milionů korun zaplatí Plzeňskému kraji z většiny Státní fond dopravní infrastruktury. Obří jeřáb odstranil přes 100 let starou ocelovou konstrukci přes Radbuzu a instaloval deset nosníků, každý o délce 18 metrů a hmotnosti 45 tun. "Jsme v půlce. Je hotová spodní stavba - pilíře a opěry. A po probíhající montáži nosníků vznikne samotná nosná konstrukce. Pak nám budou zbývat římsy, zábradlí a odvodnění," řekl stavbyvedoucí Tomáš Hnojský z Metrostavu. "Jeřáb by měl přijet ještě na montáž dvou jiných nosníků, které přivezou až příští týden. Jeřáb by měl přijet 29. srpna a v pondělí 30. srpna by se měly zbylé nosníky osadit," uvedl.

Podle Hnojského je 40 metrů dlouhý most navržen na těžkou automobilovou dopravu, i když je v intravilánu města. "Rozšíří se a zmohutní, bude mít dva velké chodníky a dva plnohodnotné pruhy pro nákladní vozidla," řekl. Původní most měl hmotnost 200 tun a nový bude mít téměř 500 tun. "Proto se spodní stavba musela zesilovat, aby unesla větší most a větší zatížení," řekl. Stavba se podle Hnojského nepotýká s nedostatkem stavebního materiálu, dodávky jsou nasmlouvané už od jara. "Ve smlouvě máme, že most musí být zprovozněn pro automobily do 30. listopadu, protože je to navázané na zimní údržbu," řekl. Termín dokončení mostu je o měsíc později.

"Most byl v šestém stupni klasifikace a sedmý (poslední) už je havarijní stav. V kraji šlo o most v jednom z nejhorších stavů," řekla Monika Klimentová ze Správy a údržby silnic Plzeňského kraje (SÚS). Mosty by měl vydržet 100 let, ale musí procházet pravidelnou údržbou a opravami.

"Auta jedoucí na Tachovsko a na dálnici poslední roky přibývaly," podotkl vedoucí střediska SÚS Domažlice Miroslav Sušický. Podle místostarosty města Davida Škopka most hodně využívají řidiči mířící na Tachovsko a Mariánskolázeňsko.

Osobní auta si kvůli stavbě moc nezajedou. Odbočí u benzinové pumpy Shell na kraji Horšovského Týna na Stříbro. Objízdné trasy pro nákladní vozy jsou dvě - kratší osmikilometrová je pro vozy do 7,5 tuny a vede přes Meclov a Srby. Těžší vozy najedou o 75 kilometrů více. Z Domažlic musí do Stodu přes Kladruby a před Borem pak po silnici II/200 do Horšovského Týna. Pokud jedou v opačném směru od Plzně, odbočují také ve Stodu na Kladruby.