husqvarna

Stavba klíčové vodohospodářské stavby v Plzni za 130 mil. Kč je v polovině

Plzeň 4. května (ČTK) - Stavba retenční nádrže Vinice za 130 milionů korun, která vyřeší problémy s přetěžovanou kanalizační stokou na plzeňských sídlištích Vinice a Sylván, a zlepší tak kvalitu života místních, je v polovině. Do prázdnin bude hotová betonová podzemní nádrž, jádro systému. Zadrží a bude postupně uvolňovat až šest milionů litrů srážkové vody z přívalových dešťů. Jde o klíčovou vodohospodářskou stavbu města, na kterou dá EU přes 81 milionů Kč. Je také nutná pro dokončení severozápadního okruhu Plzně, jehož tříletou stavbu za dvě miliardy korun loni zahájil Plzeňský kraj. ČTK to dnes řekl Jiří Kozohorský, generální ředitel městské firmy Vodárna Plzeň, která je investorem stavby.

Na obrovskou podzemní nádrž bylo nutné vyhloubit deset metrů hlubokou stavební jámu o rozměrech 65 x 32 metrů a vytěžit 26.000 metrů krychlových zeminy. Stavět se začalo loni v červenci a v listopadu začala betonáž železobetonové monolitické konstrukce podzemní nádrže. Stavbaři spotřebovali 460 tun a betonu. Do začátku letních prázdnin nádrž opatří technologií a elektrickou instalací. Podzemní nádrž jako první díl celé skládačky bude dokončena, uvedl ředitel.

"Hned poté nás čeká výstavba odlehčovací komory, kanalizačních stok a také spojných a revizních šachet. Práce budou probíhat často v místech s omezenými prostorovými podmínkami. Například stavba nové spojné šachty 11 metrů pod povrchem rušné Karlovarské ulice," řekl vedoucí projektu Radim Smékal ze společnosti STRABAG. Práce na stavbě zatím pokračují podle harmonogramu a kompletní dílo by mělo být hotovo v březnu 2022, o rok dříve, než bude hotový severozápadní městský okruh.

Zádržná nádrž bude kontrolovaně regulovat odtok dešťové vody. Zabezpečí obyvatelům Vinic, konkrétně lokalit Stínadla a Berlín, odvedení a likvidaci odpadních vod, posílí ekologickou ochranu tohoto místa i širšího okolí. Dosud je pro ochranu stokové sítě při přívalových deštích využívána odlehčovací komora, která bude zrušena.

Nádrž budují stavbaři na severozápadním okraji Lochotínského parku pod křižovatkou ulic Karlovarská a Na Chmelnicích. Podzemní stoky, které se rekonstruují, zasahují i pod Karlovarskou třídu, jednu ze dvou nejfrekventovanějších silnic v Plzni. Lochotínský park je klidová zóna tři kilometry od centra Plzně. Celá nádrž bude ukrytá v podzemí. "Tam, kde se dnes tyčí jeřáby a v zemi zeje obrovská jáma, budou už za rok stavbu připomínat jen dvě větrací věže a poklopy v trávě," řekla mluvčí Vodárny Dana Veselá.