Cime 2 kvartál 2024

Stav mostů v Libereckém kraji se lepší, na opravu všech by bylo třeba 1,5 mld.

Liberec 23. února (ČTK) - Liberecký kraj se v posledních letech zaměřil na obnovu mostů na silnicích druhých a třetích tříd. Jejich stav se postupně zlepšuje, podle poslední kontroly jich bylo na konci loňského roku v havarijním stavu 11, což jsou necelá dvě procenta z 646 mostů na krajských silnicích. Ještě v roce 2011 bylo v kraji v havarijním stavu 51 mostů. Na opravu všech mostů, které by to potřebovaly, nejen těch v havarijním stavu, by kraj potřeboval 1,5 miliardy korun, řekl dnes ČTK náměstek hejtmana Jan Sviták.

"V posledních deseti letech jsme opravili 170 mostů, jen loni jich bylo 13. Jsem rád, že postupně snižujeme počet mostů, které jsou v nejhorším stavu," uvedl Sviták. I letos chce podle něj kraj v opravách mostů pokračovat. Největší akcí bude rekonstrukce dvou mostů nad dálnicí D10 a železnicí u Svijan na Liberecku, která kraj přijde včetně DPH na téměř 96 milionů korun. Zakázku získal Metrostav, práce by měl zahájit teď na jaře, jakmile to počasí dovolí. Hotovo má být příští rok.

"Jedná se o dva mosty, z nichž jeden překlenuje silniční tah z Liberce do Prahy a druhý komunikaci a železniční trať, které vedou skrz obec Svijany. Motoristé musí na dálnici počítat s omezením, doprava tam bude pod mostem svedena v každém směru do jednoho pruhu," řekl Sviták. Stavba navazuje na projekty obcí Svijany a Přepeře, které tam staví cyklostezky, kraj tak musí při rekonstrukci mostů počítat s jejich napojením.

Obnovy se letos kromě jiného dočkají také mosty v Srní u České Lípy a most v Jilemnici, za jejichž rekonstrukce kraj včetně DPH zaplatí přes 34 milionů korun. V Srní bude rekonstruován bezmála 92 metrů dlouhý most v Provodíně. Stavba by měla podle Svitáka začít v květnu, hotovo má být na podzim. "V Jilemnici se bude rekonstruovat most přes řeku Jilemku, oprava už byla opravdu nevyhnutelná," řekl Sviták. Stavbaři opraví například také most ve Víchové nad Jizerou.

Kraj v současné době pracuje i na přípravě rekonstrukce historického mostu na silnici druhé třídy v Zákupech, původně zvažoval jeho demolici a výstavbu nového mostu, nakonec ale padlo rozhodnutí historický kamenný most zachovat a opravit. "Budeme jednat s památkáři o jeho konečné podobě," dodal hejtmanův náměstek.