Cime 3 kvartal 2024

Stav mostů na silnicích nižších tříd ve Zlínském kraji se mírně zlepšil

Zlín 14. února (ČTK) - Ve Zlínském kraji je v havarijním stavu jeden most na silnicích druhé a třetí třídy. Vyplývá to z každoročního hodnocení, které Ředitelství silnic Zlínského kraje (ŘSZK) obdrželo od specializované firmy. V havarijním stavuje na krajských silnicích most poprvé po devítileté pauze, jde o most na silnici II/494 ve Vlachovicích-Vrběticích na Zlínsku, který by letos měl nahradit nový. Stav mostů v regionu se však podle zprávy meziročně zlepšil, uvedli dnes v tiskové zprávě zástupci ŘSZK.

Průměrná známka stavu mostů byla loni 3,47, letos firma 730 mostů na krajských silnicích ohodnotila průměrnou známkou 3,45. Před rokem se hodnocení týkalo 723 mostů, od té doby jich sedm přibylo. Nahradily například několik propustků. Od roku 2007 byla nejnižší průměrná známka v letech 2017 a 2018, shodně 3,31. Podrobnosti o technickém stavu mostů na krajských silnicích jsou k dispozici na webu ŘSZK.

Technický stav mostů se hodnotí sedmibodovou stupnicí od jedničky, která značí bezvadný stav, až po sedmičku znamenající havarijní stav. "Po devítileté přestávce, kdy jsme v kraji neměli ani jeden most v havarijním stavu, se tentokrát jeden most se známkou sedm objevil. Jde o most na silnici II/494 ve Vrběticích, v těsné blízkosti areálu, ve kterém došlo v roce 2014 k výbuchu uskladněné munice. Počítáme s tím, že havarijní mostní objekt ještě v tomto roce nahradíme novým mostem," uvedl ředitel ŘSZK Bronislav Malý.

K 1. lednu letošního roku bylo v kraji 86 mostů v bezvadném stavu. ŘSZK do oprav mostů každoročně investuje. Loni společnost za více než 14,6 milionu korun přestavěla most na silnici třetí třídy v údolí Pluskovce ve Velkých Karlovicích na Vsetínsku. Zahájila také stavbu mostu přes potok Vranča v Novém Hrozenkově na Vsetínsku za 19,1 milionu korun, který bude součástí silnice třetí třídy. Nahradí dosavadní most, který byl ve velmi špatném stavu.

Přestavba několika mostů je také součástí pokračující rekonstrukce silnice druhé třídy z Valašských Klobouk do Vlachovic na Zlínsku, rekonstrukce silnice druhé třídy v Kladné Žilíně, místní části Luhačovic na Zlínsku, a rekonstrukce silnice třetí třídy mezi Velkou Lhotou a Valašskou Bystřicí na Vsetínsku. U Valašských Příkazů na Zlínsku staví ŘSZK od loňska nový nadjezd nad železniční tratí, který bude součástí přeložky silnice třetí třídy do sousedního Študlova.