husqvarna

Stav mostů na silnicích nižších tříd ve Zlínském kraji se meziročně zlepšil

Zlín (ČTK) - Ve Zlínském kraji není v havarijním stavu žádný ze 729 mostů na silnicích druhé a třetí třídy. O rok dříve byl v havarijním stavu jeden, a to most na silnici II/494 ve Vlachovicích-Vrběticích na Zlínsku. Vyplývá to z každoročního hodnocení, které Ředitelství silnic Zlínského kraje (ŘSZK) obdrželo od specializované firmy. Stav mostů v regionu se podle zprávy meziročně mírně zlepšil, uvedl dnes v tiskové zprávě Vojtěch Cekota z ŘSZK.

Průměrná známka stavu mostů byla loni 3,45, letos firma mosty na krajských silnicích ohodnotila průměrnou známkou 3,43. Před rokem se hodnocení týkalo 730 mostů, od té doby jeden ubyl. Od roku 2007 byla nejnižší průměrná známka v letech 2017 a 2018, shodně 3,31. Podrobnosti o technickém stavu mostů na krajských silnicích jsou k dispozici na webu ŘSZK.

Technický stav mostů se hodnotí sedmibodovou stupnicí od jedničky, která značí bezvadný stav, až po sedmičku znamenající havarijní stav. "V uplynulém roce jsme do přestaveb, rekonstrukcí a stavební údržby mostů na krajské silniční síti opět vložili nemalé prostředky. Dohromady šlo o částku 160 milionů korun. Dlouhodobě se nám tak daří udržovat mosty v přijatelném stavu, jízda přes ně je v každém případě bezpečná," uvedl ředitel ŘSZK Bronislav Malý.

Technický stav mostů podle něj v pravidelných intervalech kontrolují autorizovaní pracovníci, takzvaní mostaři. "Odstraněním původního a výstavbou nového mostu ve Vrběticích jsme se také zbavili jediného mostu, který byl před rokem hodnocen jako havarijní," doplnil Malý. Most stojí v těsné blízkosti areálu, ve kterém v roce 2014 vybuchly dva sklady s municí.

K 1. lednu letošního roku bylo na krajských silnicích 82 mostů v bezvadném stavu. Ve velmi dobrém jich bylo 138, dobrém 135, uspokojivém 193, špatném 120 a velmi špatném 61.

Přestavba několika mostů byla součástí loni dokončené rekonstrukce silnice druhé třídy z Valašských Klobouk do Vlachovic na Zlínsku. Loni ŘSZK dokončilo také přestavbu mostu přes potok Vranča na silnici třetí třídy v Novém Hrozenkově na Vsetínsku. U Valašských Příkazů na Zlínsku staví od předloňska nový nadjezd nad železniční tratí, který bude součástí přeložky silnice třetí třídy do sousedního Študlova.