Mercedes

Stav brněnského stadionu za Lužánkami posoudí odborníci z VUT

Brno (ČTK) - Stav fotbalového stadionu za Lužánkami v Brně zhodnotí odborníci z Fakulty stavební Vysokého učení technického v Brně (VUT). Na svém jednání o tom dnes rozhodli brněnští radní. Univerzita má na vypracování posudku od uzavření smlouvy čtyři měsíce. Město zaplatí 713.800 korun bez daně, uvedl v tiskové zprávě brněnský magistrát.

Podle radního pro sport Tomáše Aberla (TOP 09) půjde o poměrně rozsáhlý soubor prací. Odborníci provedou a vyhodnotí diagnostický průzkum konstrukčních prvků a celků stavebních objektů stadionu. "Na to navážou statické výpočty jejich reálné mechanické únosnosti dle aktuálně platných norem. Výsledkem bude souhrnné hodnocení stavebně-technického a statického stavu konstrukcí spolu s návrhem nutných stavebních opatření pro zajištění požadované bezpečnosti objektu," sdělil Aberl. Město by také mělo dostat informace o takzvané životnosti stadionu. Z posudku zároveň vyplyne i to, jestli, za jakých omezení či s jakými nutnými úpravami je možné stadion dočasně využívat.

Vedení Brna koncem února uvedlo, že se stadion kvůli dezolátnímu stavu bude muset zbourat. Proti tomu se ozval bývaly fotbalista Petr Švancara, jenž měl od města příslib, že za Lužánkami vybuduje tréninkové centrum mládeže. Kromě toho také nechtěl, aby stadion, kde Zbrojovka získala před lety jediný titul, šel k zemi. Švancara se nakonec s městem dohodl právě na vypracování posudku a na tom, že pokud z něj vyplyne možnost stadion dočasně využívat, tak by si jej pronajal.

Stadion za Lužánkami dosud drží divácký rekord nejvyšší fotbalové soutěže. V říjnu 1996 přišlo na utkání Brno - Slavia 44.120 diváků. Poslední ligový zápas se tam hrál v září 2001. Od té doby stadion chátrá. V roce 2015 ožil díky Švancarově rozlučce s kariérou, na exhibiční zápas dorazilo téměř 35.000 diváků. V roce 2019 na stadionu štáb natáčel film o legendárním běžci Emilu Zátopkovi.