Mercedes

Státu se ani ve třetí aukci nepodařilo prodat Hanácká kasárna v Olomouci

Olomouc 5. ledna (ČTK) - Státu se ani ve třetí elektronické aukci nepodařilo prodat rozlehlý areál Hanáckých kasáren v Olomouci. Dražba začala v úterý a skončila dnes v 10:00, jediný přihlášený zájemce ale neučinil příhoz. ČTK to řekla mluvčí Úřadu pro zastupování státu ve věcech majetkových (ÚZSVM) Michaela Tesařová. Stejně dopadla i předchozí dvě kola výběrového řízení. ÚZSVM bude o výsledku elektronické aukce informovat Univerzitu Palackého v Olomouci, která již dříve projevila předběžný zájem o přímý nákup tohoto areálu.

Minimální cena Hanáckých kasáren byla ve třetím kole elektronické aukce opět 262 milionů korun. Dražba mohla být v úterý zahájena díky tomu, že jeden zájemce složil kauci 27 milionů korun. "Do elektronické aukce se přihlásil a ve stanoveném termínu požadovanou kauci složil jeden zájemce, nicméně žádný příhoz v průběhu aukce nepadl. ÚZSVM proto nyní učiní další kroky, aby tomuto výjimečnému a historicky cennému areálu nalezl co nejdříve nového vlastníka," uvedla Tesařová.

Mluvčí Univerzity Palackého Egon Havrlant dnes ČTK řekl, že jednání ohledně Hanáckých kasáren by měla pokračovat. "Budeme dále jednat rovněž ve spolupráci s krajem a městem. Určitě chceme společně usilovat o to, aby tento historicky cenný objekt měl důstojné využití," uvedl Havrlant.

Hanácká kasárna využívala armáda 170 let, od roku 2013 jsou prázdná. Do prvního kola výběrového řízení se na začátku září přihlásil jediný zájemce, příhoz ale neučinil. Stejně dopadla i listopadová aukce. O Hanácká kasárna se kromě univerzity zajímali také zahraniční investoři.

Budova Hanáckých kasáren má kancelářskou plochu přes 2000 metrů čtverečních. Původně se uvažovalo o tom, že se do ní přestěhují stovky pracovníků státních úřadů, jež nyní sídlí na vícero místech Olomouce. Další využití pro státní úředníky by ale podle ministerstva obrany bylo nákladnější než prodej a případná stavba nového administrativního sídla.

O budovu Hanáckých kasáren projevil v roce 2014 zájem Olomoucký kraj, chtěl tam depozitáře muzea a knihovny, kanceláře pro organizace zajišťující evropské dotace i prodejnu regionálních potravin. Hejtmanství od záměru nakonec upustilo.