husqvarna

Státní instituce mají na 29.000 nepotřebných nemovitostí, zjistila inventura

Praha (ČTK) - Státní úřady a instituce mají na 29.000 nepotřebných nemovitostí. Vyplývá to z inventury, kterou zpracovaly ministerstvo financí a Úřad pro zastupování státu ve věcech majetkových (ÚZSVM). Ministerstvo do března připraví vládě návrh dalšího nakládání s tímto majetkem. Předpokládá se jeho nabídka obcím a krajům, případně prodej, vyplývá z tiskové zprávy, kterou dnes vydal majetkový úřad.

ÚZSVM v únoru na základě rozhodnutí vlády oslovil ministerstva, státní podniky a příspěvkové organizace, aby předložily seznamy nepotřebných nemovitostí. Celkem 135 institucí takto označilo 28.729 nemovitostí, z toho je 27.333 nemovitostí, 2341 staveb a 55 bytových a nebytových jednotek. Mezi příklady nepotřebných nemovitostí, které ÚZSVM zveřejnil, jsou rekreační chata ministerstva zemědělství v Peci pod Sněžkou, historická vila Národního pedagogického institutu v Litoměřicích, budovy psychiatrické nemocnice v Havlíčkově Brodě nebo bývalý hraniční přechod v Českých Velenicích.

Zhruba polovinu nepotřebného majetku převezme ÚZSVM. Nejvíc nemovitostí, téměř 4500, na majetkový úřad převede Státní pozemkový úřad. Od Povodí Labe převezme ÚZSVM na 2000 nemovitostí, od ministerstva obrany přes 1100. Úřad nemovitosti podle zákona nejprve nabídne jiným státním institucím, následně umožní jejich převod na obce a kraje. Pokud ani ty neprojeví o nemovitosti zájem, nabídne je majetkový úřad k prodeji v elektronických aukcích.

O druhou polovinu zbývajících nemovitostí se postarají přímo úřady, které je vlastní. I ty by je měly nabídnout k převodu obcím a krajům a v případě jejich nezájmu prodat.

"Cílem inventury je především zefektivnit nakládání s nepotřebným státním majetkem, a tím i podpořit obce a kraje v jejich rozvoji v sociální, zdravotní nebo dopravní oblasti. Smyslem akce je samozřejmě i snížení výdajů státního rozpočtu na správu zbytného majetku a sekundárně zvýšit příjmy státního rozpočtu z prodeje vybraného nepotřebného státního majetku," uvedl v tiskové zprávě ministr financí Zbyněk Stanjura (ODS).