Komatsu potřebu bagr

Statistici: Průměrný byt v Česku má i s kuchyní skoro čtyři místnosti

Praha 8. září (ČTK) - Průměrný byt v Česku má i s kuchyní skoro čtyři místnosti. Vyplývá to z dat z loňského sčítání, na které dnes upozornil Českým statistický úřad (ČSÚ). Kuchyň jako samostatnou místnost má podle něj více než 2,9 milionu bytů, což je přes 70 procent obydlených bytů, u kterých byla informace o kuchyni zjištěna.

Průměrný počet obytných místností (včetně kuchyně) na jeden byt dosáhl podle ČSÚ hodnoty 3,9. Největší část tvoří při započtení kuchyně byty se čtyřmi místnostmi, kterých je 1,3 milionu. Bytů s pěti a více místnostmi je 1,2 milionu a necelý milion bytů disponuje třemi místnostmi.

Bytů s kuchyňským koutem sčítání odhalilo v obydlených bytech 1,2 milionu. O deset let dříve se při sčítání byty s kuchyní a kuchyňským koutem nerozlišovaly.

Počet bytů s kuchyňským koutem bude nejspíše do budoucna stoupat. V nabídce jsou převážně nové byty tzv. +kk, tedy s kuchyňským koutem. "Kuchyň je společně s obývacím pokojem středobodem rodinného života, proto je v současnosti naprostým standardem realizovat nákup kuchyně de facto společně s bytem v rámci klientského servisu, který developer majitelům nově stavěných bytů poskytuje," uvedl pro ČTK mluvčí společnosti Finep David Jirušek.

V České republice bylo podle sčítání loni 4,48 milionu obydlených bytů, o 9,1 procenta více než v roce 2011. ČSÚ už v červenci uvedl, že podle rozlohy jsou v Česku nejčastější byty se 60 až 79 metry čtverečními. Loni jich v celé zemi bylo téměř 1,2 milionu.