husqvarna

Stát zahájil tendr na opravu mostu Šmejkalka na D1 za 1,4 miliardy

Senohraby (Praha-východ) 17. listopadu (ČTK) - Státní Ředitelství silnic a dálnic (ŘSD) zahájilo tendr na opravu mostu Šmejkalka na dálnici D1 za zhruba 1,4 miliardy korun. Stavba bude zahájena asi ve druhé polovině roku 2022. Na twitteru to v úterý uvedl generální ředitel ŘSD Radek Mátl. Na úseku D1 o délce asi jednoho kilometru tak bude znovu omezena doprava. Stavba tam podle dřívějších Mátlových vyjádření potrvá dvě až tři stavební sezony.

Předpokládaná hodnota zakázky je podle šéfa ŘSD 1,3896 miliardy. "Stavba má vydané pravomocné stavební povolení a je soutěžena v režimu Design & Build," sdělil. ŘSD tedy podle předchozích informací poskytne vítězi tendru pozemky a stavební povolení, podrobné projektování bude už v kompetenci stavbařů. Zhotovitel stavby může plně využít své know-how a uzpůsobit postup výstavby podle jemu dostupných technologií tak, aby minimalizoval dopad stavby na veřejný provoz.

"ŘSD ČR však stanovuje okrajové podmínky v tom, že nesmí být zdemolován stávající historický oblouk spodní stavby mostu a doprava na D1 musí být vedena v režimu dva plus dva jízdní pruhy po celou dobu výstavby, kromě přestavby dopravního omezení," sdělil už dříve ČTK Martin Buček z ŘSD. Pro zachování provozu dva plus dva bude po celou dobu stavby vpravo od D1 ve směru na Brno sloužit řidičům mostní provizorium.

Výstavba železobetonového mostu Šmejkalka začala již v roce 1939 a byla dokončena po druhé světové válce. Využití ale most našel až později, v 70. letech, s otevřením úseku D1 mezi Mirošovicemi a Šternovem. Při opravě má být podle Bučka zachován nynější oblouk spodní stavby, kdežto ostatní části spodní stavby a nosná konstrukce mostu budou nové.

ŘSD na začátku října oznámilo, že skončila devět let trvající modernizace D1, při níž bylo opraveno 160 kilometrů dálnice v obou směrech včetně 95 mostů a 35 nadjezdů. Ale například právě most Šmejkalka nebyl do modernizace zahrnut a jeho oprava je vedena jako samostatná zakázka. Příští rok také začne rozšiřování dálnice na šest pruhů okolo Brna od 182. kilometru po 210. kilometr, kde se odpojuje silnice E50 na Slovensko. Práce potrvají několik let.