husqvarna

Stát vyhlásil třetí kolo elektronické aukce na Hanácká kasárna v Olomouci

Olomouc 6. prosince (ČTK) - Úřad pro zastupování státu ve věcech majetkových (ÚZSVM) vyhlásil třetí kolo výběrového řízení na prodej rozlehlého areálu Hanáckých kasáren v historickém centru Olomouce, který se v zářijové a listopadové elektronické dražbě nepodařilo prodat. Nová elektronická aukce bude zahájena 4. ledna v 10:00 a potrvá do 5. ledna do 10:00. Minimální cena za tuto nemovitost činí stejně jako v předchozích dvou kolech výběrového řízení 262 milionů korun. "Důvodem vyhlášení třetího kola je, že Univerzita Palackého v Olomouci doposud nepodala žádost o přímý nákup tohoto areálu," sdělila dnes ČTK mluvčí ÚZSVM Michaela Tesařová .

Zájemci o Hanácká kasárna musí před začátkem aukce, tedy do 3. ledna, složit kauci 27 milionů korun. "Aby aukce přinesla vítěze, musí v ní zájemci učinit alespoň jeden příhoz. První příhoz musí být nejméně ve výši minimální vyhlašované ceny, tedy 262 milionů korun. Další příhozy musí částku navýšit minimálně o 100.000 korun," uvedla Tesařová.

Hanácká kasárna využívala armáda 170 let, od roku 2013 jsou prázdná. Do prvního kola výběrového řízení se na začátku září přihlásil jediný zájemce, příhoz ale neučinil. ÚZSVM poté jednal o prodeji kasáren s Univerzitou Palackého, která o rozlehlou nemovitost v centru projevila zájem. O Hanácká kasárna se zajímali také zahraniční investoři.

Budova Hanáckých kasáren má kancelářskou plochu přes 2000 metrů čtverečních. Původně se uvažovalo o tom, že se do ní přestěhují stovky pracovníků státních úřadů, jež nyní sídlí na vícero místech Olomouce. Další využití pro státní úředníky by ale podle ministerstva obrany bylo nákladnější než prodej a případná stavba nového administrativního sídla.

O budovu Hanáckých kasáren projevil v roce 2014 zájem Olomoucký kraj, chtěl tam depozitáře muzea a knihovny, kanceláře pro organizace zajišťující evropské dotace i prodejnu regionálních potravin. Hejtmanství od záměru nakonec upustilo.