Cime 2 kvartál 2024

Stát vyhlásil druhou elektronickou aukci na Hanácká kasárna v Olomouci

Olomouc 1. října (ČTK) - Úřad pro zastupování státu ve věcech majetkových (ÚZSVM) vyhlásil druhé kolo výběrového řízení na prodej rozlehlého areálu Hanáckých kasáren v historickém centru Olomouce, který se v zářijové elektronické dražbě nepodařilo prodat. Nová aukce bude zahájena 2. listopadu v 10:00 a potrvá do 3. listopadu, kdy skončí v 10:00. "Důvodem vyhlášení druhého kola je, že Univerzita Palackého upustila od svého záměru o přímý nákup tohoto areálu," sdělila dnes ČTK mluvčí ÚZSVM Michaela Tesařová.

Minimální cena za areál Hanáckých kasáren činí 262 milionů korun a je tedy stejná jako v prvním kole výběrového řízení. "Jedná se o jedinečnou investiční příležitost na území Moravy a aktuálně také nabídku s nejvyšší minimální vyhlašovanou cenou, která je zveřejněna na našich webových stránkách www.nabidkamajetku.cz . Věřím, že z aukce vzejde nový majitel, který dokáže Hanáckým kasárnám vdechnout nový život," uvedla generální ředitelka ÚZSVM Kateřina Arajmu.

Zájemci musí před začátkem aukce složit kauci 27 milionů korun. Aby aukce Hanáckých kasáren přinesla vítěze, musí v ní zájemci učinit alespoň jeden příhoz. "První příhoz musí být nejméně ve výši minimální vyhlašované ceny, tedy 262 milionů korun. Další příhozy musí částku navýšit minimálně o 100.000 korun," podotkla Tesařová.

Hanácká kasárna využívala armáda 170 let, od roku 2013 jsou prázdná a další využití pro státní úředníky by podle ministerstva obrany bylo nákladnější než prodej a případná stavba nového administrativního sídla. Do prvního kola výběrového řízení se na začátku září přihlásil jediný zájemce, příhoz ale neučinil. ÚZSVM poté jednal o prodeji kasáren s Univerzitou Palackého, která o rozlehlou nemovitost v centru projevila zájem, avšak její vedení nakonec změnilo názor. O Hanácká kasárna se zajímali také zahraniční investoři.

Budova Hanáckých kasáren má kancelářskou plochu přes 2000 metrů čtverečních. Původně se uvažovalo, že se do ní přestěhují stovky pracovníků státních úřadů, jež nyní sídlí na vícero místech Olomouce. Další využití pro státní úředníky by ale podle ministerstva obrany bylo nákladnější než prodej a případná stavba nového administrativního sídla.

O budovu Hanáckých kasáren projevil v roce 2014 zájem Olomoucký kraj, chtěl tam depozitáře muzea a knihovny, kanceláře pro organizace zajišťující evropské dotace i prodejnu regionálních potravin. Hejtmanství od záměru nakonec upustilo.