Komatsu potřebu bagr

Stát vyhlásil čtvrtou aukci na Hanácká kasárna v Olomouci a snížil cenu

Olomouc 1. února (ČTK) - Úřad pro zastupování státu ve věcech majetkových (ÚZSVM) dnes vyhlásil čtvrté kolo výběrového řízení na prodej rozlehlého areálu Hanáckých kasáren v historickém centru Olomouce, který se v zářijové, listopadové a letošní lednové elektronické dražbě nepodařilo prodat. V novém kole aukce byla snížena minimální cena z 262 milionů korun na 249 milionů. Elektronická aukce Hanáckých kasáren je naplánována od 1. do 2. března. ČTK to dnes řekla mluvčí ÚZSVM Michaela Tesařová.

Do březnové elektronické aukce Hanáckých kasáren se může přihlásit každý, kdo splní podmínky a do 28. února složí kauci 25 milionů korun. "Aby aukce byla úspěšná a přinesla vítěze, musí v ní padnout alespoň jeden příhoz, a to nejméně ve výši minimální vyhlašované ceny, tedy 249 milionů korun. Další příhozy musí částku navýšit minimálně o 100.000 korun," uvedla Tesařová.

Do třetího kola elektronické aukce se v lednu přihlásil jediný zájemce, avšak neučinil příhoz. Stejně dopadla i předchozí dvě kola výběrového řízení. ÚZSVM o výsledku aukce informoval Univerzitu Palackého v Olomouci, která dříve projevila předběžný zájem o přímý nákup tohoto areálu. Mluvčí Univerzity Palackého Egon Havrlant v lednu ČTK řekl, že jednání ohledně Hanáckých kasáren by měla pokračovat. "Budeme dále jednat rovněž ve spolupráci s krajem a městem. Určitě chceme společně usilovat o to, aby tento historicky cenný objekt měl důstojné využití," uvedl.

Hanácká kasárna využívala armáda 170 let, od roku 2013 jsou prázdná. Budova Hanáckých kasáren má kancelářskou plochu přes 2000 metrů čtverečních. Původně se uvažovalo o tom, že se do ní přestěhují stovky pracovníků státních úřadů, jež nyní sídlí na vícero místech Olomouce. Další využití pro státní úředníky by ale podle ministerstva obrany bylo nákladnější než prodej a případná stavba nového administrativního sídla.

O budovu Hanáckých kasáren projevil v roce 2014 zájem Olomoucký kraj, chtěl tam depozitáře muzea a knihovny, kanceláře pro organizace zajišťující evropské dotace i prodejnu regionálních potravin. Hejtmanství od záměru nakonec upustilo.