Komatsu potřebu bagr

Stát přispěje 50 pct na komerční nájmy, schválila vláda

Praha 18. května (ČTK) - Stát přispěje na komerční nájem podnikatelům zasaženým koronavirovou krizí 50 procent v případě, že ho majitel o 30 procent sníží a nájemce doplatí pětinu. Podpora do maximální výše deset milionů korun se bude vztahovat na duben, květen a červen. Nájemci, kteří nájem platí veřejnému subjektu, dostanou rovnou podporu 80 procent. Program COVID nájemné dnes schválila vláda. Ministerstvo průmyslu a obchodu ho začne okamžitě připravovat, vyčlenilo na něj 100 pracovníků. Po jednání kabinetu to řekl vicepremiér Karel Havlíček (za ANO). Ze státního rozpočtu se na tuto úlevu podle něj vydá do pěti miliard korun.

Program má pomoci podnikatelům, kteří museli kvůli opatřením vlády proti šíření koronaviru zavřít své provozy. Nájemní smlouvy na tyto prostory musely být uzavřeny před 12. březnem, kdy byl vyhlášen nouzový stav. Podporu budou moci čerpat i ti podnikatelé, kteří fungovali v omezeném provozu, prodávali přes výdejní okénka, rozvoz nebo e-shop. Na výdaje za nájem nemohou živnostníci a firmy čerpat jinou podporu.

COVID nájemné nebudou moci využít ani podnikatelé, kterým prostor pronajímá spřízněná osoba. "Nemůže se jednat třeba o spřátelené subjekty ve smyslu právnických vazeb, ve smyslu statutárních vazeb, nemůže se jednat o firmu, která je přímo či nepřímo ovládána, anebo osobu, která má k tomu příjemci nějaký finanční podíl, případně je to osoba, která má nějaký významnější vliv na ten podíl u příjemce, nemůže se jednat ani o sesterské subjekty," vyjmenoval Havlíček.

U žádosti o dotaci budou muset podnikatelé podle vládních materiálů předložit doklad o uhrazeném nájmu za leden a únor, případně předchozí měsíce, doklad potvrzující zaplacení poloviny nájemného a doklad o úhradě DPH ze 70 procent nájemného za období od 1. dubna do dne podání žádosti o poskytnutí podpory.

Havlíček dříve uvedl, že zájem o dotaci by mohlo mít 150.000 až 200.000 podnikatelů.

Asociace nákupních center vítá, že vláda vyslyšela její návrh a nájemcům budou moci společně pomoci. A to i přesto, že nákupní centra podle ní na rozdíl od obchodníků nesou dlouhodobá rizika. "Naší snahou je dlouhodobý rozvoj celého sektoru maloobchodu, proto jsme se rozhodli obchodníky podpořit a hodláme v tom pokračovat i nadále," uvedl předseda českého výboru Asociace nákupních center Jan Kubíček.

Havlíček už měl dříve vyjednánu podporu, kdy by se stát na nájmu podílel z jedné třetiny. V takovém případě by za opatření stát zaplatil zhruba tři miliardy korun.