Cime 2 kvartál 2024

Stát poskytne dotaci na nový zdroj pro VaK Jesenicka za 127 mil. Kč

Jeseník (ČTK) - Státní fond životního prostředí schválil dotaci na chystané připojení nového vodního zdroje Keprnický potok na zrekonstruovanou úpravnu vody v Adolfovicích, která zásobuje pitnou vodou více než 15.000 obyvatel Jesenicka. Projekt za 127 milionů korun připravily Vodovody a kanalizace Jesenicka (VaK Jesenicka), dotace pokryje 70 procent nákladů. ČTK to sdělil technický ředitel Vak Jesenicka Robert Černý.

"Realizaci této stavby musí ještě schválit akcionáři Vak Jesenicka na valné hromadě. Po jejím schválení se můžeme pustit do této klíčové investice stabilizující dodávky pitné vody našim odběratelům," uvedl.

Chystaná zakázka zahrnuje vybudování vodního zdroje na Keprnickém potoce, stavbu vodovodního přivaděče do Adolfovic dlouhého 2,9 kilometru i vybudování podzemního vodojemu v sousedství úpravny vody. Vodojem bude mít kapacitu 1000 metrů krychlových a společnost Vak Jesenicka v něm bude moci akumulovat jednodenní spotřebu vody pro skupinový vodovod Jeseník-Mikulovice.

Vodohospodářská společnost díky novému zdroji vody posílí a stabilizuje její dodávky do úpravny v Adolfovicích, jejíž nedávná modernizace si vyžádala investici 86 milionů korun. "U některých důležitých vodních zdrojů nám kolísá jejich vydatnost, případně také kvalita, což nás nutí přemýšlet o nových možnostech tak, abychom byli schopni za každé situace dodávat kvalitní pitnou vodu," podotkla ředitelka VaK Jesenicka Lenka Podhorná.

Společnost VaK Jesenicka vlastní a provozuje vodohospodářskou infrastrukturu na území obcí Bělá pod Pradědem, Česká Ves, Hradec-Nová Ves, Jeseník, Lipová-lázně a Písečná.