Stát investuje miliardu do revitalizace areálu bývalé letňanské Avie

Praha 21. července (ČTK) - Stát investuje více než miliardu korun do sanace a revitalizace areálu bývalého podniku Avia v Praze Letňanech. V zadávacím řízení vybral pro provedení sanace sdružení firem AVE CZ, Getech a Ekomonitor. Vítězné sdružení AVIA 21 bude na projektu spolupracovat s vlastníkem objektu, Odien Real Estate, který uhradí značnou část nákladů. Práce v areálu by mohly začít na jaře příštího roku. Uvedlo to dnes ministerstvo a firmy ve společné zprávě.

Po revitalizaci pozemku po dřívější automobilové a letecké výrobě na místě vznikne městská čtvrť včetně občanské vybavenosti, pracovních příležitostí a dostatku zeleně, uvádí tisková zpráva.

"Stát v Letňanech investuje přes miliardu korun do revitalizace velkého brownfieldu. Plníme tak rozhodnutí uložené Českou inspekcí životního prostředí i smluvní závazek vůči majiteli pozemku. Revitalizace přinese Letňanům opětovné zpřístupnění a smysluplný rozvoj nyní uzavřeného a chátrajícího území,“ uvedl náměstek ministra financí Roman Binder.

Projekt Avia City podle generálního ředitele skupiny Odien Michaela Sarana zahrnuje plochu srovnatelnou s polovinou Malé Strany, což si zaslouží mimořádný přístup. "Do revitalizace areálu a vybudování potřebné nové infrastruktury chceme investovat přibližně šest miliard korun a věříme, že finance a naše úsilí přispějí k modernizaci celých Letňan," uvedl.

Smlouva, která upravuje pravidla sanace, vešla v platnost v červenci 2022, hned začala příprava formálního zpracování projektu. "Předpokládáme, že prováděcí projektová dokumentace bude dokončena do konce tohoto roku tak, aby vlastní práce mohly začít na jaře 2023,“ dodal ředitel sanací společnosti AVE Radek Halbich.

Rozlohou sanovaného území a rozsahem požadovaných prací jde o jednu z největších státem vypisovaných ekologických zakázek v historii.

Odien koupil areál včetně výroby nákladních aut v Avii v roce 2004 a v říjnu 2006 prodal výrobu vozidel indickému producentovi nákladních vozů a autobusů, společnosti Ashok Leyland z koncernu Hinduja Group.