Komatsu potřebu bagr

Starostové Slavičína, Pitína a Hostětína usilují o vznik cyklostezky

Slavičín (Zlínsko) (ČTK) - Starostové města Slavičína na Zlínsku a nedalekých obcí Pitín a Hostětín na Uherskohradišťsku usilují o vznik cyklostezky, která by spojila okresy a povodí řek Olšava a Vlára. Příprava je zatím na začátku, nejdřív přijde na řadu zadání prověřovací studie, sdělil dnes ČTK starosta Slavičína Tomáš Chmela (STAN). Starostové v pondělí podepsali smlouvu o společném postupu a spolupráci. Příprava může trvat dva až tři roky, finanční odhad nákladů je 100 až 150 milionů korun, radnice se budou snažit získat dotace, řekl ČTK Chmela.

"Cyklostezku vnímám jako velkou výzvu a také ambiciózní záměr krajského významu, který město Slavičín rádo podpoří," uvedl Chmela. Osmikilometrová trasa spojí Slavičín s obcemi ve směru, kudy mohou nyní cyklisté využít pouze silnici v náročném terénu, navíc s hustým provozem.

Nový úsek cyklostezky napojí Slavičín na cyklostezku vedoucí z Bojkovic do Záhorovic, také se oblast napojí na síť cyklostezek, které vedou ze Slavičína směrem na Luhačovice a Valašské Klobouky a cyklostezku Bevlava, také do Šanova, odkud je možné po cyklostezce dojet až do slovenské Horné Súče. Úsek Slavičín – Pitín – Hostětín bude podle plánu kopírovat Vlárskou dráhu. Díky tomu by měl být terén snazší, trasa by měla být vhodná i pro méně zdatné cyklisty či rodiny s dětmi.

"Na tomto projektu oceňuji především spolupráci obcí. Cyklostezka by usnadnila cestu dětí do školy v Pitíně, navíc by zpropagovala Vlárskou dráhu. Zároveň je však nutné, aby organicky zapadla do krajiny a nenarušila její ráz," uvedl starosta Pitína Michal Vrba (nez). "Jako rodič považuji novou cyklostezku za důležitou hlavně z hlediska zvýšení bezpečnosti v dopravě a doufám, že se ji podaří zrealizovat v rozumném časovém horizontu," uvedl starosta Hostětína Daniel Šenkeřík (nez.). Podle starostů bude proces náročný především kvůli nutnosti vykoupit velké množství pozemků od soukromých majitelů.