husqvarna

Správní budova Schichtových závodů v Ústí n.L. je novou kulturní památkou

Ústí nad Labem (ČTK) - Správní budova bývalých Schichtových závodů v Ústí nad Labem se stala zapsanou kulturní památkou. Informovalo o tom ústecké územní pracoviště Národního památkového ústavu (NPÚ). Vlastník tak nemůže s objektem libovolně zacházet. Před rokem zboural část přilehlých staveb v areálu, který byl před druhou světovou válkou jedním z největších evropských drogisticko-potravinářských závodů.

Ke všem stavebním pracím, které by chtěl majitel provádět, potřebuje stanovisko úřadu. Odborné vyjádření poskytují památkáři. "Nemůže tedy s budovou dělat, co chce. Na druhou stranu není nijak omezeno využívání stavby a také může naopak majitel žádat o dotaci na případné opravy," řekl ČTK Tomáš Brož z ústeckého pracoviště NPÚ. Zbourat budovu nelze bez toho, aniž by prohlášení za kulturní památku bylo zrušeno. Za nezákonnou demolici může odbor státní památkové péče dát firmě pokutu. Vyjádření vlastníka se ČTK pokouší získat.

Památková ochrana se týká části s reprezentativní vstupní halou, hlavním schodištěm, kanceláří ředitele a sálem, kde se v minulosti konala celá řada kulturních a společenských akcí. Správní budova Schichtových závodů ve čtvrti Střekov byla postavena na počátku 20. století ve stylu art-deco. Podnik před druhou světovou válkou představoval největší drogisticko-potravinářský areál v Evropě a dotčená budova sloužila jako reprezentativní sídlo koncernu s pobočkami ve všech zemích bývalé habsburské monarchie a později i v Německu.

Od roku 1929, kdy Schichtové s konkurenty z Nizozemska a Velké Británie spoluzaložili dodnes existující nadnárodní korporát Unilever, sloužil jako centrála pro střední a východní Evropu. Firma s tradicí od roku 1848 proslula coby výrobce legendárního mýdla s jelenem, kosmetiky Elida, rostlinného tuku Ceres aj.

Ústečtí historici, obyvatelé či bývalí primátoři vyzvali před chystanou demolicí vedení města, aby se pokusilo o záchranu stavby. Primátor Petr Nedvědický (ANO) tehdy řekl, že město nemá na odkup ani následnou opravu peníze. Zájem o odkup projevil loni v březnu Ústecký kraj. "Bohužel se jednání neposunula nikam, majitel s námi přerušil kontakty," řekl dnes ČTK krajský radní Tomáš Rieger (ODS). Primátor dnes na dotaz ČTK odpověděl, že město budovu v současné době nevnímá jako rozvojovou investici. "Nepředpokládám, že bychom si to chtěli koupit," doplnil. O případném nákupu by podle něj rozhodovalo zastupitelstvo.