Cime 3 kvartal 2024

Správa železnic začala s přestavbou nádraží v Brně-Králově Poli za tři mld. Kč

Brno (ČTK) - Správa železnic dnes začala s přestavbou nádraží v Brně-Králově Poli, která bude trvat dva roky a bude stát téměř tři miliardy korun. Železničáři zboří nádražní budovu a postaví novou, probourají podchod až za nádraží do Myslínovy ulice, nová nástupiště budou přístupná bezbariérově. Nádraží získá delší koleje pro odstavování nákladních vlaků a modernizovat se bude také jedna ze dvou traťových kolejí od Brna-Maloměřic až ke Kuřimi, řekl dnes novinářům generální ředitel Správy železnic Jiří Svoboda.

Cestujícím přinese stavba během následujících dvou let výrazná omezení. Než bude stát nová nádražní budova, naleznou zázemí v provizorních buňkách. Jezdit bude také méně vlaků v delších intervalech kvůli tomu, že se bude jezdit pouze po jedné koleji. "Snažíme se dobu omezení co nejvíce zkrátit a budeme ještě mluvit s technology a dodavateli, abychom se pokusili práce zkoordinovat ještě lépe," řekl Svoboda. Druhou kolej mezi Královým Polem a Kuřimí železničáři rekonstruovali v roce 2015 a trvalo jim to čtyři měsíce. Po dokončení prací se bude jezdit v tomto úseku rychleji, až 120 kilometrů za hodinu.

Práce, které se dotknou cestujících, začnou pravděpodobně v březnu, ale přesné termíny výluk a omezení přímo na nádraží nejsou dosud stanovené. Organizace dopravy záleží i na tom, jak bude vypadat výluka mezi Vlkovem u Tišnova a Křižanovem. Správa železnic totiž kalkulovala s tím, že se příští rok uskuteční kompletní sedmiměsíční výluka s vyloučením provozu, ale kvůli odvolání jednoho nákladního dopravce ještě není definitivně rozhodnuto. Svoboda řekl, že je zastáncem názoru udělat větší omezení, které však bude mít krátkodobější dopad na cestující.

Současné nádraží v Králově Poli vzniklo v první polovině 50. let minulého století při stavbě nové tratě mezi Brnem a Havlíčkovým Brodem. Současná velkorysá odbavovací hala už je pro současné potřeby naddimenzovaná. V Brně se chystá také přestavba židenického nádraží a navazujících úseků, přesun hlavního nádraží začne nejdříve v roce 2028.

Stavbu dnes přijel do Králova Pole zahájit i premiér Petr Fiala (ODS), který vzpomínal na to, jak odsud jezdíval do přírody směrem na Českomoravskou vrchovinu. Ministr dopravy Martin Kupka (ODS) dokonce za trvalého sněžení předčítal asi tři minuty verše brněnského básníka Jana Skácela.