Cime 3 kvartal 2024

Správa železnic vypsala tendr na projekt přestavby budovy smíchovského nádraží

Praha (ČTK) - Správa železnic (SŽ) vypsala tendr s předpokládanou hodnotou 28,7 milionu korun na projektanta rekonstrukce budovy smíchovského nádraží v Praze. ČTK to sdělil mluvčí SŽ Dušan Gavenda. Kromě opravy budovy budou práce zahrnovat i stavbu nového křídla, hotovo má být v roce 2028. Kromě toho plánuje Správa železnic na nádraží rekonstrukci železniční stanice a Praha tam zamýšlí postavit velký dopravní terminál, kam se přesunou autobusy z nádraží Na Knížecí.

"Stavba bude kombinovat rekonstrukci hlavní části nádražní budovy s odjezdovou halou a nahrazení dnešního jižního křídla čtyřpodlažní novostavbou, která bude sloužit cestujícím i široké veřejnosti," uvedl Gavenda. V novém křídle podle něj budou obchody, restaurace, veřejné toalety, úschovní boxy a další potřebné zázemí.

Z centrální části budovy s odjezdovou halou se podle něj po dokončení lidé dostanou přímo do haly nového jižního křídla. "Na úrovni 1. nadzemního podlaží budou nově propojena obě křídla nádraží s podchody a celé území bude bezbariérové," uvedl mluvčí.

Kromě toho plánuje SŽ rekonstrukci železniční stanice včetně opravy nástupišť, vytvoření jednoho nového a opravy podchodů. Vznikne také lávka přes železnici, která spojí Smíchov, Radlice a budovanou čtvrť Smíchov City mezi nádražím a prostranstvím Na Knížecí. SŽ v srpnu na práce vypsala veřejnou zakázku s předpokládanou hodnotou 5,2 miliardy korun.

Pražský magistrát na smíchovském nádraží plánuje vybudovat dopravní terminál propojující různé druhy dopravy, zastupitelé města na svém čtvrtečním jednání schválili vypsání tendru na jeho stavbu s odhadovanou hodnotou osm miliard korun. Autobusy, které nyní staví Na Knížecí, budou nově stavět nad úrovní železnice a u nádraží vznikne velkokapacitní záchytné P+R parkoviště. Podle schváleného dokumentu magistrát zahájení stavby předpokládá na konci příštího roku a dokončení do konce roku 2030.

Smíchovské nádraží bylo otevřeno jako druhá velká stanice v Praze v roce 1862. Nynější budova stanice byla postavena v 50. letech minulého století, původní budovy se i kvůli poškození za druhé světové války nezachovaly. Nádraží patří k nejvytíženějším železničním uzlům v Praze, spolu s nádražím hlavním - na které bylo napojeno deset let po svém vzniku - a Masarykovým.