husqvarna

Správa železnic vypsala tendr na modernizaci trati mezi Prahou-Ruzyní a Kladnem

Kladno (ČTK) - Správa železnic vypsala tendr na modernizaci trati mezi Prahou-Ruzyní a Kladnem. Úsek je součástí přestavby a zdvoukolejnění trati Praha - Kladno. Přestavbou a zdvoukolejněním projde přibližně 15 kilometrů trati. Celkové náklady stavby dosahují téměř 8,6 miliardy korun, práce jsou rozvržené do čtyř let, informovala dnes v tiskové zprávě mluvčí správy železnic Nela Eberl Friebová. Na kladenském úseku trati se pracuje od roku 2022, hotovo má být v roce 2025.

"Stavbaři vybudují dvoukolejnou elektrifikovanou trať, kompletní modernizací projdou stanice Hostivice a Jeneč, stejně jako stávající zastávka Pavlov," popsala Friebová. Dodala, že nově vzniknou zastávky Hostivice-Jeneček a Velké Přítočno. Místo současné stanice Unhošť pak bude nová zastávka Malé Přítočno.

Všechny stanice a zastávky budou bezbariérové, poblíž bude možné přestupovat na autobusové spoje. "Stávající traťová rychlost 80 km/h se i díky výstavbě přeložek zvýší až na 145 km/h," doplnila mluvčí. U stanic Hostivice a Jeneč a zastávky Malé Přítočno mají také přibýt záchytná parkoviště P+R.

Projekt modernizace železnice z Prahy do Kladna s připojením Letiště Václava Havla tvoří zhruba deset staveb, z nichž některé už jsou hotové a jiné se staví. V letech 2017 až 2020 SŽ nechala zrekonstruovat Negrelliho viadukt v Praze. Loni začala přestavba trati mezi stanicemi Kladno a Kladno-Ostrovec a letos v lednu SŽ začala s modernizací úseku mezi stanicí Praha-Bubny a zastávkou Praha-Výstaviště.