husqvarna

Správa železnic vypsala tendr na inženýrskogeologický průzkum trati Praha-Beroun

Praha 27. ledna (ČTK) - Správa železnic vypsala výběrové řízení na inženýrskogeologický průzkum k nové trati mezi pražským Smíchovem a Berounem, jejíž součástí bude téměř pětadvacetikilometrový tunel. Předpokládaná hodnota zakázky je 278 milionů korun. Cílem je získat informace o geologické stavbě a geotechnických vlastnostech horninového prostředí v místech budoucího tunelu. Tento krok přispěje ke snížení rizik při jeho výstavbě, informovala dnes ČTK mluvčí Správy železnic Nela Eberl Friebová.

"Zakázka je koncipována jako rámcová dohoda na celý podrobný geotechnický průzkum s předpokládanou celkovou hodnotou ve výši 278 milionů korun. Na základě rámcové dohody a zpracovaného projektu průzkumných prací bude Správa železnic zadávat vybranému dodavateli jednotlivé dílčí zakázky, a to podle aktuálních potřeb a finančních možností," uvedla mluvčí.

Berounský tunel o délce 24,7 kilometru bude nejvýznamnějším stavebním objektem na novostavbě trati mezi Prahou a Berounem. Umožní odklon dálkové dopravy z nynější trati podél Berounky, díky rychlosti až 200 kilometrů v hodině navíc výrazně zkrátí dobu cestování z metropole na západ Čech.

Po dostavbě trati by se měla zkrátit jízdní doba ze Smíchova do Berouna z nynější více než půlhodiny na 13 minut. Zrychlí tak mezinárodní doprava mezi Prahou, Plzní a Mnichovem či Norimberkem. Zkvalitnění čeká i regionální dopravu mezi hlavním městem a Berounem a jihozápadní částí Středočeského kraje ve směru do Prahy. Odlehčení současné přetížené železnice podél Berounky od dálkové osobní a nákladní dopravy umožní zvýšit frekvenci provozu příměstských vlaků na této trati.