Komatsu potřebu bagr

Správa železnic vyhlásila architektonickou soutěž na nádraží v Nymburce

Nymburk 4. listopadu (ČTK) - Správa železnic vypsala architektonickou soutěž na novou podobu nádraží v Nymburce. Současná výpravní budova se má zachovat, mělo by vzniknout nové zázemí pro cestující a zaměstnance dopravců. Stavět by se mohlo začít v roce 2025, informovala dnes ČTK v tiskové zprávě mluvčí Správy železnic Nela Eberl Friebová.

Současná nádražní budova bude sloužit Správě železnic. "Předpokládá se rekonstrukce její hlavní třípodlažní části, stávající jednopodlažní přístavky mohou být v návrhu odstraněny. Součástí zadání je také výstavba nové nádražní budovy," uvedla Eberl Friebová. Budova má sloužit pro cestující i zaměstnance dopravců, součástí bude například hygienické zázemí a komerční plochy určené k pronájmu.

Podle starosty Nymburka Tomáše Macha (Nymburk s klidem) je požadavkem města na novou podobu přednádražního prostoru dostatek parkovacích míst pro auta i kola. Veřejné parkoviště by mělo mít 260 míst, součástí by měla být i další stanoviště P+R a K+R. "Naší prioritou je zajištění dostatku míst k zaparkování automobilů i jízdních kol, což je každodenní potřeba místních. Vítáme nový vzhled nádraží a moderní zázemí, které budou lepší vizitkou při vstupu do města, a ne ostudou, jako je tomu nyní," řekl starosta.

"Součástí soutěže je také ideová část na umístění staničního podchodu na nástupiště a ztvárnění přednádražích prostor ve vazbě na okolní objekty," doplnila mluvčí. Soutěž je dvoufázová, lhůta pro odevzdání návrhů je do 13. února 2023.

Proměna nymburského nádraží naváže na připravovanou modernizaci trati z Lysé nad Labem do Nymburka a modernizaci celé stanice.