Cime 3 kvartal 2024

Správa železnic opraví trať z Lovosic do Č. Lípy za necelou miliardu korun

Ústí nad Labem 26. října (ČTK) - Správa železnic (SŽ) vybrala zhotovitele na opravu trati z Lovosic na Litoměřicku do České Lípy. Práce za 981,9 milionu korun provede sdružení firem AŽD a Edikt. Dokončení je plánováno na listopad příštího roku. Mluvčí SŽ Nela Friebová v tiskové zprávě uvedla, že železnice bude po rekonstrukci bezpečnější a vlaky po ní budou jezdit rychleji, což zkrátí jejich jízdní dobu.

Přípravné práce zřejmě začnou příští měsíc, na výluky při hlavních stavebních činnostech se mají cestující připravit od března do srpna. Vlaky budou po modernizaci některých úseků na Litoměřicku jezdit rychlostí až 100 kilometrů v hodině. Ve zbývající části do České Lípy budou opraveny vybrané mosty a propustky a také železniční přejezdy, na kterých je dnes omezena rychlost vlaků kvůli nedostatečným rozhledovým poměrům. Vybaveny budou zabezpečovacím zařízením se světelnou signalizací.

Kompletní přestavbou projde stanice Žalhostice, kde stavbaři vybudují nová nástupiště včetně přístupových chodníků. Zastávka bude tvořena dvěma dopravními kolejemi s kolejovou spojkou uprostřed stanice a dvěma vnějšími nástupišti dlouhými 90 metrů. Rychlost vlaků se zde zvýší na 80 kilometrů v hodině ve směru na Lovosice. Ve stanici bude instalováno zabezpečovací a sdělovací zařízení umožňující zapojení do dálkového řízení provozu.