Cime 1 kvartál 2024

Správa železnic opraví nádraží v Táboře, za 150 milionů Kč

Tábor 29. ledna (ČTK) - Správa železnic (SŽ) chce letos začít s opravou vlakového nádraží v Táboře. Předpokládané náklady jsou 153 milionů korun, cena se může změnit podle výsledků tendru, jejž chce správa vypsat v druhé polovině roku. Stavět by se mohlo začít na podzim. Firma opraví čtyři propojené objekty. Práce potrvají dva roky. ČTK to dnes řekla mluvčí SŽ Nela Friebová a v tiskové zprávě sdělil mluvčí radnice Luboš Dvořák.

Nyní SŽ zpracovává dokumentaci pro stavební povolení. Vítězná firma opraví historicky cenné dvoupodlažní budovy, kde jsou provozní prostory i restaurace. "Toalety pro veřejnost se přemístí blíž k odbavovací hale a upraví se prostory v přízemí pro prodej jízdenek i komerční jednotky," uvedla Friebová.

Správa železnic zřídí i osobní výtahy v historických budovách a přesune výtah na hraně prvního nástupiště pod přístřešek blíž ke vstupu do podchodu. Dělníci upraví také vstup do podchodu a budovy, což by mělo zlepšit pohodlí cestujících, když jdou mezi podchodem a odbavovací halou.

V obou budovách budou kancelářské prostory určené nejen pro SŽ, ale i pro komerční účely. Rekonstrukce čeká i střechu, stropy a obvodový plášť, měnit se budou všechna okna a dveře.

Táborské vlakové nádraží funguje od 70. let 19. století. Poslední větší opravy se dělaly v roce 2009. V regionu letos Správa železnic opraví i výpravní budovu na nádraží ve Veselí nad Lužnicí. Práce potrvají rok a vyjdou na 56,9 milionu korun. Cílem je kompletně opravit budovu.